Protestniki z napisom: Mi smo Amerika. Foto: EPA
Protestniki z napisom: Mi smo Amerika. Foto: EPA
Jaime Contreras, vodja nacionalne koalicije za priseljence
Protesti proti novi zakonodaji
Protestni shodi so potekali že konec tedna. Foto: EPA

Organizatorji so proteste poimenovali kot "boj za državljanske pravice za zanamce". Po predlogu predstavniškega doma ameriškega kongresa bo nezakonita priselitev obravnavana kot kriminalni prestopek, kazensko preganjani pa bodo tudi vsi, ki bi priseljencem kakor koli pomagali.

Protestniki zahtevajo od kongresa, da nezakonitim priseljencem oz. "nedokumentiranim priseljencem", kot jih označuje zadnje politično korektno poimenovanje, omogočijo ostati v ZDA, in da prenehajo načrtovati gradnjo zidu na meji z Mehiko. V ZDA je več kot 12 nezakonitih priseljencev, največ iz Latinske Amerike.

Vprašanje nezakonitih priseljencev je Američane razdelilo: po eni strani je ameriško gospodarstvo od njih odvisno, pod drugi strani pa so velik socialni problem.

Največ protestnikov v New Yorku
Največ ljudi, več kot pol milijona, se je zbralo v Washingtonu, kjer sta jih nagovorila tudi demokratski senator Edward Kennedy in predsednik največjega ameriškega sindikata AFL-CIO John Sweeney.

Na do zdaj največje proteste proti novi zakonodaji se je že odzval tudi predsednik George Bush, ki je izjavil, da gre za pomembno vprašanje, ki ljudi zelo vznemirja.

Jaime Contreras, vodja nacionalne koalicije za priseljence