Napovedana prepoved burkinija v Tržiču je sprožila ostre odzive. Fotografija je simbolična. Foto: EPA
Napovedana prepoved burkinija v Tržiču je sprožila ostre odzive. Fotografija je simbolična. Foto: EPA

Do županje iz vrst desne sredine so bili kritični celo nekateri strankarski kolegi, odpirajo se vprašanja o integraciji priseljencev, spoštovanju človekovih pravic in emancipaciji žensk.

V tržiški občinski svet sta bila lani izvoljena dva predstavnika bangladeške skupnosti. Večina jih je zaposlenih v ladjedelnici, ki je z nenehno rastjo v zadnjih dveh desetletjih korenito spremenila podobo mesta.

Sani Kamrul Hasan Bhuiyan iz vrst Demokratske stranke opozarja, da je županjina napoved protiustavna, saj krši versko svobodo. Namesto populističnega podžiganja nestrpnosti bi morala spodbujati integracijo.

"Ponuditi tečaje italijanščine, tečaje družbene vzgoje, česar pa aktualna občinska uprava ne dela. Kar 45 odstotkov mladih do 15. leta je tujcev. Čez deset let bodo predstavljali večino. Potrebujemo resno politiko," je kritičen.

Profesorica novejše zgodovine na tržaški univerzi spomni, da je integracija dolgotrajen proces. Ženske so pomembna vez z novo generacijo, zato jih pri tem ne gre izključevati.

Zgolj svobodna izbira in dialog pa lahko vodita tudi k emancipaciji, pravi Tullia Catalan. "Sama je kot pripadnica druge kulture in vere ne smem prisiliti v spremembe. Pravi pristop je ponuditi zgled demokratičnosti, odprtosti in sprejemanja," pravi.

Shod podpore po verbalnem napadu

Po verbalnem napadu na eno izmed kopalk v oblačilih na tržaškem kopališču, kjer se že več kot stoletje ženske in moški kopajo ločeno, je preteklo nedeljo solidarnost muslimankam izrazilo okoli 50 žensk. V vodo so vstopile oblečene in s transparenti pozvale k strpnosti.