Na Trojnem stiku bo sodelovalo še 250 letal, 10.000 tankov in oklepnikov ter 65 ladij, tudi ameriška letalonosilka Harry S. Truman.
Vojaki skupno 31 zavezniških in partnerskih držav se bodo naslednja dva tedna urili za sodelovanje v kolektivni obrambi. Cilj vaje je zagotoviti sposobnost operativnega sodelovanja in odgovora na grožnjo s katere koli strani.
Hkrati je vaja namenjena odvračanju potencialnih nasprotnikov, ki bi si drznili preizkusiti delovanje 5. člena Severnoatlantske pogodbe, da je napad na eno članico Nata napad na vse. V Natu sicer opozarjajo, da to ne pomeni urjenja proti Rusiji.
Vaja se bo do 7. novembra odvijala po izmišljenem scenariju na Norveškem in območju severnega Atlantika in Baltskega morja, vključno z Islandijo ter zračnima prostoroma Finske in Švedske. Potekala bo v zraku, na kopnem in na morju. Gre za največje Natove vaje na Norveškem v zadnjih 35 letih.
Južne sile proti severnim
Po scenariju bodo zavezniki razdeljeni v dve skupini - "južne sile" z brigadami iz Nemčije, Italije in Velike Britanije ter "severne sile" z norveškimi, kanadskimi, švedskimi in ameriškimi silami. Najprej bodo severne sile napadle južne, nato obratno.
Slovenski vojaki bodo sodelovali v južnih silah. Skupno slovenski kontingent šteje 241 pripadnikov, slovenskim vojakom pa se je pridružil tudi črnogorski vod 33 vojakov.
Na Norveško je odšel del slovenskih sil v najvišji stopnji pripravljenosti skupaj s helikopterjem za medicinsko evakuacijo, motorizirana četa s pridodanim črnogorskim vodom ter transportnim helikopterjem. Prisotni pa bodo tudi vojaški policisti in enota za podporo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje