Poročilo o stanju človekovih pravic po vsem svetu ameriško zunanje ministrstvo redno izda vsako leto. Med 190 državami, ki so omenjene v poročilu, so tudi takšne, katerih težave na področju človekovih pravic niso niti približno primerljive s tistimi v posebej izpostavljenih državah poročila, vendar pa v njem vseeno najdejo svoje mesto. Najslabše se skoraj vsako leto odrežejo Rusija, Kitajska, Iran, Kuba, Afganistan, Pakistan, Mjanmar, Zimbabve, Severna Koreja, Sudan in Somalija.
Hude kritike Kitajski, ki vse zavrača
Še hujše kritike kot po navadi je bila letos deležna Kitajska, ki jo obtožujejo številnih kršitev človekovih pravic, od zunajsodnih pogojev, prisilnega dela, mučenja, zapiranja disidentov pa vse do zatiranja pravic na Tibetu.
Kitajska se je na poročilo že odzvala in ga označila kot neodgovornega in neutemeljenega, ZDA je pozvala, naj se nehajo vesti kot varuh človekovih pravic v svetu in naj se raje posvetijo lastnim težavam. Po mnenju Kitajske poročilo posega v notranje zadeve Kitajske in ne upošteva napredka, ki ga je Kitajska dosegla na področju človekovih pravic.
Na seznamu kršiteljic tudi ZDA
Poročilo kritizira tudi Rusijo, po novem predvsem zaradi lanskoletne vojne v Gruziji, ki je povzročila številne žrtve predvsem med civilisti, omenja pa tudi, da so državljanske svoboščine v Rusiji pod udarom. Preostale države so deležne podobnih kritik kot lani, saj se položaj ne spreminja. Poročilo pokriva tudi zadnje leto administracije predsednika Georgea Busha, ki je bila zaradi boja proti terorizmu tudi sama izpostavljena številnim kritikam zaradi zlorab in mučenja.
V Sloveniji stanje zadovoljivo
V poročilu je omenjena tudi Slovenija. Poročilo ugotavlja, da se pravice na splošno spoštujejo, a obstaja tudi nekaj težav, kot so sodni zaostanki, vladni vplivi na medije, površno obravnavanje prošenj za azil, nasilje nad ženskami in otroci v družini in družbi, trgovina z ljudmi, diskriminacija Romov, izbrisani, nasilje nad homoseksualci in diskriminacija proti državljanom nekdanje Jugoslavije.
Poročilo izpostavlja tudi, da je bilo lani v Sloveniji 28 kredibilnih poročil o policijski korupciji, da se sodni zaostanki še naprej kopičijo, da se gradnja mošeje v Ljubljani kljub dogovoru še ni začela in da judovska skupnost, ki šteje okrog 300 članov, poroča o predsodkih, neznanju in stereotipih.
B. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje