Ibrahim Boubacar Keita je pred zahtevno nalogo - poenotiti Mali, ki je razdeljen na jug in sever. Foto: EPA
Ibrahim Boubacar Keita je pred zahtevno nalogo - poenotiti Mali, ki je razdeljen na jug in sever. Foto: EPA
Volitve v Maliju
Volilna udeležba na jugu je bila nad pričakovanji, medtem ko je bilo na severu občutiti strah pred islamisti in tuareškimi uporniki. Foto: EPA
Tuareg v Timbuktuju med predsedniškimi volitvami v Maliju
Tuaregi so se v zadnjih desetletjih že večkrat uprli, lani pa so celo razglasili državo Azavad, a so jo tudi zaradi razprtij med nacionalisti in islamisti Francozi hitro premagali. Foto: EPA

Ministrstvo za teritorialno upravljanje mora uradne izide volitev glede na določila ustave objaviti najpozneje v petek, trenutno pa po poročanju malijskih medijev kaže na presenetljivo prepričljivo zmago Keite, ki se mu obeta, da bo zmagal že v 1. krogu.

Državni udar na jugu izkoristili na severu
Volitve so sicer ključne za ponovno združitev te zahodnoafriške države, ki je razklana po 18-mesečni krizi. Državni udar, v katerem je bil marca lani odstavljen predsednik Amadou Toumani Toure, so na severovzhodu izkoristili islamisti, povezani s teroristično mrežo Al Kaida. Tuareški uporniki so zavzeli severno polovico Malija, nato so proti njim posredovale francoske vojaške sile.

Za predsedniški stolček se je potegovalo 27 kandidatov. Ibrahim Boubacar Keita je veljal za favorita, možnosti za preboj v drugi krog pa so pripisovali še prav tako nekdanjemu premierju Soumanu Sacki.

IBK veteran malijske politike
Keita velja za političnega veterana, od leta 2002 je bil tudi predsednik parlamenta. Že večkrat se je, sicer neuspešno, potegoval tudi za predsedniško mesto. Privrženci Keite, ki svojega političnega voditelja imenujejo IBK, že od jutranjih ur slavijo na ulicah glavnega mesta Bamako.

Kljub številnim grožnjam džihadistov in Tuaregov so sicer volitve minile mirno. Varnost je zagotavljalo več tisoč francoskih in afriških vojakov. Poročila govorijo o rekordni volilni udeležbi na jugu države. Na severu, ki sta ga najhuje pretresla kriza in nasilje, je bila udeležba nižja, saj so se številni volilni upravičenci bali za svojo varnost.

Opazovalci in EU navdušeni nad udeležbo
Na volitvah leta 2007 je bila volilna udeležba 36-odstotna, po ocenah opazovalcev pa je tokrat mogoče pričakovati višjo. Vodja misije opazovalcev Evropske unije Louis Michel je govoril o "velikem navdušenju" tistih, ki jim je uspelo oddati svoj glas.

Izide volitev so že pozdravile nekatere evropske države. Francoski predsednik Francois Hollande je izpostavil "udeležbo brez primere", ki po njegovem mnenju kaže na zapisanost Malijcev demokratičnim vrednotam. Tudi francoski premier Jean-Marc Ayraul je čestital Maliju in ocenil, da je to "velik uspeh" za Francijo. Nemški zunanji minister Guido Westerwelle je izrazil olajšanje, da so volitve minile mirno in brez večjih varnostnih groženj.