V Sankt Petersburgu je potekalo že deseto zasedanje nemške in ruske vlade. Foto: EPA
V Sankt Petersburgu je potekalo že deseto zasedanje nemške in ruske vlade. Foto: EPA
Merklova pri Medvedjevu

"Naša posvetovanja kažejo na zrelost rusko-nemškega partnerstva, na sposobnost prisluhniti partnerju in upoštevati interese eden drugega kljub razlikam," je dejal ruski predsednik, ki je v svojem rodnem St. Petersburgu gostil nemško kanclerko.

Nemčija je največja gospodarska partnerica Rusije, gospodarska menjava naj bi letos dosegla 60 milijard dolarjev, vendar je do zdaj dobre odnose načelo rusko vojaško posredovanje v Gruziji, ki so ga zahodne države ostro obsodile.

Razlike in sodelovanje
Merklova je znova kritizirala rusko operacijo na Kavkazu in dejala, da je bil ruski odziv na krizo nesorazmeren, in opozorila, da je zdaj treba vzpostaviti zaupanje. Ob tem je poudarila, da se o ozemeljski celovitosti Gruzije ne gre pogajati. Kljub razlikam pa imata po mnenju kanclerke državi tudi področja sodelovanja.

Medvedjev je dejal, da je od Merklove pričakoval kritiko, a ob tem gruzijski napad na Južno Osetijo označil za agresivni nacionalizem. Trditve zahodnih držav, da je bila napadalka Rusija, je označil za nepošteno propagando.

Podpisana pomembna pogodba
Pogovori med Merklovo in Medvedjevem so se vrteli tudi okoli spornega projekta plinovoda od Rusije do Nemčije, ki bo potekal pod Baltskim morjem. Okoli 7,4 milijarde evrov vreden plinovod Severni tok bo po besedah Berlina in Moskve okrepil oskrbo s plinom v Evropi in zmanjšal odvisnost od tranzicijskih držav, kot je Ukrajina. A po mnenju nekaterih evropskih držav, kot so Poljska in baltske države, je plinovod v nasprotju z evropsko politiko diverzifikacije energetskih virov.

Vrhunec srečanja med Merklovo in Medvedjevim je bil podpis pet milijard evrov vrednega sporazuma med ruskim plinskim monopolistom Gazpromom in nemškim energetskim podjetjem E.ON

Beseda je nanesla tudi na trenutno finančno krizo v ZDA, ki je zamajala svetovno gospodarstvo. Medvedjev je dejal, da je konec obdobja ameriške gospodarske prevlade, svet pa po njegovem mnenju potrebuje pravičnejši finančni sistem.

G. V.

Merklova pri Medvedjevu