Žarišče potresa je bilo 211 kilometrov vzhodno od otoka Raoul, dela arhipelaga Kermadec, ki leži severovzhodno od Nove Zelandije. Najvzhodnejši del novozelandskega kopnega meri vsega tri kvadratne kilometre. Je neobljudeno, na otoku Raoul deluje le vremenska postaja. Štirje raziskovalci, ki v njej trenutno domujejo, so po poročanju lokalnih občil potres "vsekakor občutili", a materialne škode na srečo ni povzročil. Vseeno ostajajo zaradi morebitnih popotresnih sunkov previdni.
Po podatkih ameriškega geološkega središča (USGS) je bilo žarišče zelo plitvo, zgolj 20 kilometrih pod površjem.
USGS je izdal opozorilo pred cunamiji za Novo Zelandijo, otočje Kermadec in Tongo. Glede na podatke o gladini morja je potres sprožil cunami, ki bi bil lahko uničujoč za obalne predele na tem območju. Prvotna poročila pristojne ameriške institucije so govorila o nekoliko močnejšem (7,8) in nekoliko globljem (48 km) središču potresa.
Tihooceansko središče za cunamije je sporočilo, da so valovi okoli otoka Raoul visoki od 68 do 84 centimetrov, a opozorilo preklicalo. Novozelandska civilna zaščita pri njem vztraja, saj naj bi vzhodno obalo dosegel "zgolj" visok plimski val.
Novozelandski mediji poročajo, da je tamkajšnja civilna zaščita pozvala prebivalce, naj se umaknejo na višje ležeča območja.
Ognjeni obroč
Območje je del t. i. tihooceanskega ognjenega obroča, kjer se stikajo tektonske plošče in posledično pogosto nastajajo potresi ter ognjeniške aktivnosti.
Novo Zelandijo sta v zadnjem letu prizadela dva huda potresa. Medtem ko potres lani septembra ni zahteval žrtev, pa je bil februarski potres veliko hujši, saj je takrat umrlo 181 ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje