Barack Obama je v govoru pred vojnimi invalidi potrdil uspešen umik ameriške vojske iz Iraka. Foto: Reuters
Barack Obama je v govoru pred vojnimi invalidi potrdil uspešen umik ameriške vojske iz Iraka. Foto: Reuters
Barack Obama
Vojni v Iraku je kot eden redkih nasprotoval že od samega začetka, a obljubo o umiku bo v celoti lahko uresničil šele do konca svojega mandata. Foto: Reuters
Do avgusta umik ZDA z iraških bojišč

Ameriško sodelovanje v bojnih operacijah v Iraku se bo tako končalo 31. avgusta, do konca leta 2011 pa bo v Iraku ostalo le še okoli 50.000 ameriških vojakov, ki bodo nameščeni v oporiščih zunaj iraških mest, z izjemno Bagdada, kjer bodo še naprej skrbeli za varnost "zelene cone".

Delna izpolnitev predvolilne obljube
Obama je zatrdil, da bo izpolnil obljubo z začetka svojega mandata, da bo vojno v Iraku pripeljal do "odgovornega konca". Dejal je, da so že zaprli oziroma predali Iračanom na stotine vojaških oporišč in na milijone kosov vojaške opreme. "Od začetka mandata do konca meseca avgusta bomo iz Iraka vrnili več kot 90.000 vojakov," je poudaril.

Osem let vojne v Iraku
Od začetka septembra bosta tako nalogi ameriških vojakov v Iraku le še podpora in urjenje iraških varnostnih sil in ne več izvajanje bojnih operacij. Ameriška vojska naj bi se iz Iraka povsem in dokončno umaknila do konca leta 2011 - več kot osem let po tem, ko je Obamov predhodnik George Bush začel vojno, ki je strmoglavila dolgoletnega diktatorja Sadama Huseina.

Odločen nasprotnik vojne
Obama je vojni v Iraku nasprotoval od samega začetka, ko še niti ni bil član ameriškega zveznega senata. Nasprotovanje vojni mu je leta 2008 tudi močno pomagalo v tekmi za predsedniško nominacijo demokratske stranke in pozneje pri zmagi na predsedniških volitvah nad republikancem Johnom McCainom. Obama je med kampanjo obljubljal, da bo vojno v Iraku končal hitro, a odgovorno glede na stanje na terenu.

Zahvala veteranom invalidom
Obama se je vojnim veteranom zahvalil za njihovo žrtev in ponovil, da je bila vojna proti Iraku napaka. Poudaril je, da so teroristi Al Kaide napad na ZDA 11. septembra 2001 načrtovali v Afganistanu, kjer so imeli svoja glavna oporišča. Zato se je tudi odločil, da glavno pozornost v vojni proti terorizmu vrne v Afganistan, kamor je decembra lani napotil dodatnih 30.000 ameriških vojakov.

Republikanci zasluge pripisujejo Bushu
Vodja republikanskih senatorjev Mitch McConnell iz Kentuckyja je ob Obamovem govoru nasprotno poudaril, da je za uspeh v Iraku zaslužna politika predsednika Georgea Busha, še posebej odločitev iz leta 2007 o povečanju števila vojakov. McConnell je opozoril, da je Obama skupaj z večino demokratov tej odločitvi nasprotoval.


Do avgusta umik ZDA z iraških bojišč