Srečanje Obame in Singha je minilo v izjemno prijateljskem ozračju. Foto: EPA
Srečanje Obame in Singha je minilo v izjemno prijateljskem ozračju. Foto: EPA
Barack in Michelle Obama
Zakonca Obama sta se v New Delhiju poklonila tudi spominu na Mahatmo Gandija. Foto: Reuters

"Zavedam se, da morda danes ne bi stal pred vami kot predsednik ZDA, če ne bi bilo Gandija in sporočila, ki ga je delil in z njim navdihnil ZDA in svet," je dejal Obama in poudaril vpliv Gandija na Martina Luthra Kinga, ki se je v prejšnjem stoletju boril za človekove pravice temnopoltih v ZDA.

Obama: Indijo želim videti v Varnostnem svetu
Obama je tridnevni obisk v Indiji začel v soboto v Mumbaju, kjer sta državi sklenili za deset milijard poslov, sklenil pa ga je z nagovorom obeh domov indijskega parlamenta, kjer je dejal, da bo podprl prizadevanje Indije za stalni sedež v okrepljenem Varnostnem svetu Združenih narodov. "Veselim se novega Varnostnega sveta, kjer bo Indija stalna članica," je dejal Obama. Indija si za stalni sedež v prenovljenem Varnostnem svetu prizadeva že več let.

Poglabljanje vezi med državama
Pred nagovorom indijskega parlamenta sta se predsednik ZDA in indijski premier Manmohan Singh v New Delhiju zavzela za okrepitev gospodarske menjave. Singh je na novinarski konferenci po srečanju dejal, da sta se s predsednikom Obamo odločila za poglabljanje vezi med državama, da bosta kot enakovredni partnerici sodelovali v strateških odnosih. Obama je ob tem poudaril, da se načela demokracije in človekovih pravic na svetu, ki je razklan zaradi sporov in nerazumevanja med narodi, pogosto prezirajo. "Izjemno pomembno se mi zdi, da bi naši državi ta načela skupaj zagovarjali na mednarodnih forumih," je povedal Obama.

Obama je Indijo že predtem označil za "nepogrešljivo" državo in temelj ameriške politike v Aziji, kjer demokratična Indija predstavlja protiutež vse samozavestnejši in avtoritarni Kitajski.

"Indija ne krade delovnih mest v ZDA"
Voditelja sta se zavzela za krepitev gospodarskega sodelovanja in povečanje blagovne menjave, ki je lani znašala približno 36,7 milijarde dolarjev. Indijski premier je Obami zagotovil, da Indija ne želi "krasti" delovnih mest v ZDA. "Selitev storitev je pomagala izboljšati zmogljivosti in produktivnost ameriške industrije," je dejal Singh.

Obama in Singh sta spregovorila tudi o odnosih med Indijo in sosednjim Pakistanom. Ameriški predsednik je ob tem dejal, da jima ZDA ne morejo vsiliti rešitev za vprašanje Kašmirja in druga odprta vprašanja med državama. "Menim, da je v interesu tako Pakistana kot Indije zmanjšanje napetosti med državama," je poudaril Obama.

Obama še v Indonezijo, Južno Korejo in na Japonsko
Ameriški predsednik bo azijsko turnejo v torek nadaljeval v Indoneziji, kjer je tudi sam preživel del otroštva, nato pa bo odpotoval v Južno Korejo, kjer se bo udeležil vrhunskega zasedanja skupine G20. Svojo turnejo bo sklenil na Japonskem, kjer se bo udeležil vrha Azijsko-tihomorskega foruma za gospodarsko sodelovanje (Apec).