Ameriški predsedniki običajno neposredno iz Ovalne pisarne Bele hiše nagovorijo državljane le v izjemnih okoliščinah. Tokrat je opisal potek vojne proti teroristom in pozval k enotnosti v spopadu z ideologijo peščice, ki islam izkorišča za širjenje smrti in sovraštva.
Obama je omenil napad v Kaliforniji prejšnjo sredo in dejal, da so postali boljši pri preprečevanju napadov, kot so se zgodili 11. septembra 2001, zaradi česar so se teroristi obrnili k preprostejšim napadom, ki jih je težje predvideti in zaustaviti. "Sovražna ideologija je zastrupila pamet ljudem, kot sta bila napadalca na bostonski maraton in zdaj v San Bernardinu," je dejal.
Obama je zagotovil, da bodo zmagali v vojni s teroristi, pri čemer pa se ne smejo vdati strahu, ker gre to na roke Islamski državi. Teroriste bodo lovili, kjer koli bo to treba, pomagali lokalnim enotam v Siriji in Iraku z ameriškimi posebnimi enotami in zračnimi napadi, prekinjali finančne tokove teroristov, sodelovali z zavezniškimi muslimanskimi državami in iskali politično rešitev vojne v Siriji, kjer morajo vsi sprejeti, da je IS skupni sovražnik, je dodal.
"Lahko otežimo pobijanje"
V ZDA lahko kongres sprejme nekatere smiselne ukrepe, kot je prepoved nakupa orožja vsem, ki so na seznamu terorističnih osumljencev, ki jim je prepovedano leteti v ZDA. "Ne vidim nobenega argumenta, da se tem osebam dovoli nakup orožja," je dejal Obama. Po napadu v San Bernardinu so demokrati predlagali tak ukrep, vendar pa ga je republikanska večina pod pritiskom orožarskega lobija zavrnila. "Ne moremo identificirati vsakega potencialnega množičnega strelca, lahko pa jim otežimo pobijanje," je dejal Obama in menil, da bi bilo treba omejiti pravico do nakupa polavtomatskega oziroma avtomatskega orožja, pa naj gre za islamske skrajneže ali druge morilce. Zatrdil je, da že uvajajo strožji nadzor nad potniki, ki lahko pridejo v ZDA brez vizuma, če so kdaj v preteklosti potovali na vojna območja. Kongres je pozval, naj že enkrat odobri uporabo vojaške sile proti teroristom, ki jih že več kot leto dni bombardirajo. "Naj pokažejo, da so zavezani temu boju," je kongresnike pozval Obama.
"Ne smemo se zaplesti v novo vojno"
Znova pa je posvaril pred skušnjavo vojaške zasedbe Iraka ali Sirije, saj bi se ZDA zapletle v novo dolgo in drago vojno. To je nekaj, kar si IS želi. "Na bojnem polju nas ne morejo poraziti, lahko pa pobijajo naše vojake in vzdržujejo vstajo, če bomo okupirali ozemlje tuje države," je dejal Obama in ponovil, da je strategija podpore lokalnim enotam, ki se borijo za nadzor ozemlja lastnih držav, pravilna.
Druga stvar, ki je Američani ne smejo storiti, je ta, da se sprejo in iz tega naredijo vojno Amerike z islamom. Tudi to je nekaj, kar ustreza IS. "IS ni islam, to so morilci, kult smrti in le delček več kot milijarde muslimanov po svetu in v Ameriki. Večina žrtev teroristov je muslimanov. Če hočemo zmagati, moramo novačiti muslimanske skupnosti, ne pa jih odrivati stran s sumom in sovraštvom," je dejal Obama.
"Muslimani so naši prijatelji"
Predsednik ZDA ne zanika dejstva, da se je sovražna ideologija razširila med delom muslimanskih skupnosti, zato je pozval vse muslimanske voditelje doma in po svetu, naj sodelujejo v boju proti sovražni ideologiji IS-ja, Al Kaide ali drugih skupin. Po Obamovih besedah je treba tudi zavrniti diskriminacijo muslimanov, zavrniti verske teste pri sprejemanju beguncev in predloge, da morajo muslimane obravnavati drugače od drugih. "S tem bomo izgubili in izdali svoje vrednote in delali to, kar si želi IS. Muslimani so naši prijatelji, sodelavci, športni junaki in ne nazadnje tudi vojaki, ki so pripravljeni umreti za obrambo ZDA. Tega ne smemo pozabiti."
"Zmagali bomo, ker smo na pravi strani zgodovine. ZDA so bile ustanovljene na veri v človeško dostojanstvo, da je vsak enak v očeh boga in zakona. Tudi v tem času ne smemo pozabiti, zakaj smo izjemni. Svoboda bo vedno močnejša od strahu," je med drugim poudaril. Mnogi pa so opazili, da Obama v sicer odločnem govoru ni nikoli omenil, da je eden od temeljnih pogojev za obračun z Islamsko državo odhod sirskega predsednika Bašarja Al Asada z oblasti.
Malo pred njegovim nagovorom je televizija CNN objavila izide nove ankete, ki kažejo, da je zdaj prvič večina Američanov za to, da ZDA pošljejo v Irak in Sirijo za boj proti IS-ju tudi kopenske enote. Takšnega mnenja je 53 odstotkov Američanov. Obamove politike v vojni proti terorizmu ne podpira 60 odstotkov, 61 odstotkov pa jih zavrača sprejemanje beguncev iz Sirije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje