V nedeljo popoldne se je množica več tisoč "bolsonaristov" zbrala na trgu pred nacionalnim kongresom. Prebili so policijske ovire ter vstopili v zgradbo. Pozneje so vdrli še v predsedniško palačo in vrhovno sodišče.
V zgradbah so razbijali okna, prevračali pohištvo, uničevali umetnine in ukradli izvirno državno ustavo iz leta 1988. V divjanju so izgredniki uničili tudi pomembna umetniška dela, med drugim pomembno sliko brazilskega modernističnega umetnika Di Cavalcantija, ki so jo zabodli najmanj šestkrat. V predsedniški palači so tudi razorožili varnostnike.
V enem od videoposnetkov je bilo videti, kako je množica zunaj potegnila policista s konja in ga zbila na tla. Novinarski sindikat je sporočil, da je bilo med izgredi napadenih najmanj 12 novinarjev. Nekatere so pretepli in jim grozili s strelnim orožjem, petim pa so poškodovali ali ukradli opremo, med njimi tudi fotografa francoske tiskovne agencije AFP, ki so ga protestniki pretepli in mu ukradli opremo.
Tri ure po začetku vdorov so varnostne sile sporočile, da so znova prevzele nadzor nad vsemi tremi zgradbami.
Lula napovedal kaznovanje izgrednikov
Pravosodni minister Flavio Dino je sporočil, da so aretirali približno 200 izgrednikov. "To je terorizem, to je državni udar. Prepričani smo, da si večina prebivalstva ne želi temačnih časov," je dejal.
Predsednik Luiz Inacio Lula da Silva, ki je bil med napadi na obisku v Sao Paulu, je obsodil "fašistični" napad in razglasil intervencijo zveznih varnostnih sil v Brasilii. "Ti fašistični fanatiki so storili nekaj, česar v zgodovini te države še ni bilo," je dejal 77-letni levičarski politik in dodal, da bodo vandale polovili ter ugotovili, kdo jih financira.
Tako Lula kot predsednika obeh domov kongresa in predsednica vrhovnega sodišča so napade obsodili kot teroristična dejanja, Brazilce pa pozvali k obrambi miru in demokracije.
V redki skupni izjavi, ki jo je Lula objavil na Twitterju, so nosilci treh vej oblasti po srečanju v predsedniški palači v prestolnici Brasilia zapisali, da "zavračajo teroristična vandalska dejanja kriminalcev in zarotnikov", ki so v nedeljo popoldne vdrli v kongres in vrhovno sodišče ter predsedniško palačo.
Poudarili so, da Brazilija potrebuje "normalnost, spoštovanje in delo", ter prebivalce pozvali, naj ohranijo mirnost.
Neukrepanje varnostnih sil
V Braziliji se sprašujejo, kako je mogoče, da je podivjana množica lahko razdejala tri glavne stavbe brazilske oblasti in izvedla osemkilometrski pohod po mestu brez odločnega ukrepanja varnostnih sil.
Množico protestnikov so ob prihodu pred nacionalni kongres celo pospremili avtomobili vojaške policije z utripajočimi lučmi. Protiizgredna policija je nato na prizorišče prispela šele dve uri po začetku vdorov in posredovala s solzivcem.
Vrhovno sodišče suspendiralo guvernerja Brasilie
Tudi predsednik Lula je obsodil delovanje lokalne vojaške policije, ki ni storila ničesar, da bi preprečila vdore. Številni odgovornost za neukrepanje varnostnih sil pripisujejo guvernerju Brasilie Ibaneisu Rochi, Bolsonarovemu zavezniku.
Vrhovno sodišče je guvernerja za 90 dni suspendiralo. Sodnik Alexandre de Moraes je dejal, da je bil Rocha "boleče tiho" o nedeljskih dogodkih. Rocha se je sicer opravičil, ker mu ni uspelo preprečiti izgredov.
Rocha je po nemirih odpustil vodjo javne varnosti v prestolnici Andersona Torresa, ki je bil pred tem Bolsonarov pravosodni minister. Urad generalnega državnega tožilca je sporočil, da je od vrhovnega sodišča zahteval izdajo nalogov za aretacijo Torresa in vseh drugih javnih uslužbencev, ker da so pred izbruhom nemirov opustili dolžnosti.
Napade načrtovali že dva tedna
Pravosodni minister Flavio Dino je napovedal preiskavo, s katero naj bi ugotovili, kdo je financiral več sto avtobusov za prevoz Bolsonarovih podpornikov. Zaradi neodzivnih varnostnih sil bodo uvedli preiskavo tudi proti guvernerju Rochi.
Zasedbo vladnih zgradb so Bolsonarovi podporniki na družbenih omrežjih Telegram in Twitter načrtovali že najmanj dva tedna, poroča Reuters.
Meta bo odstranila vsebine o napadu
Vrhovni sodnik de Moraes je družbenim omrežjem Facebook, Tik Tok in Twitter odredil, naj ustavijo širjenje "pučistične propagande". Podjetje Meta, ki združuje Facebook, Instagram in WhatsApp, je sporočilo, da so napad na kongres označili za "nasilni dogodek" in da bodo odstranili ter onemogočili vse vsebine, povezane z dogodkom.
Bolsonaro zavrača odgovornost
Brazilski predsednik Lula, ki je prisegel 1. januarja, je odgovornost za vdor pripisal nekdanjemu predsedniku Bolsonaru, ker je podžigal svoje podpornike z neutemeljenimi obtožbami o volilnih goljufijah po oktobrskih volitvah, na katerih je Lula v drugem krogu slavil s tesno večino 50,9 odstotka glasov.
Bolsonaro, ki je 48 dni pred koncem mandata odletel na Florido v ZDA, je zavrnil obtožbe, da je spodbudil napade, in tvitnil, da so bile mirne demonstracije demokratične, le z vdorom v vladne zgradbe pa so "prestopili mejo".
Brazilski časnik O Globo sicer danes poroča, da je 67-letni Bolsonaro že od konca decembra zaradi bolečin v trebuhu v bolnišnici v Orlandu. To je potrdila tudi njegova soproga Michelle Bolsonaro, ki je na Instagramu sporočila, da je njen soprog "v bolnišnici na opazovanju zaradi nelagodja v trebuhu, ki izvira iz napada z nožem, ki ga je doživel leta 2018" med svojo zmagovito predsedniško kampanjo.
Obsodbe napada od ZDA do Rusije
Vdor v državne zgradbe v Brasilii, ki je spomnil na napad podpornikov nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa na washingtonski Kapitol pred dvema letoma, so hitro obsodili številni svetovni voditelji.
"To je velika skrb za nas, branilce demokracije," je danes tvitnila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in izrazila polno podporo predsedniku Luli da Silvi, ki je bil "izvoljen svobodno in pošteno". "Napad na demokracijo" sta obsodila tudi nemški kancler Olaf Scholz in francosko predsednik Emmanuel Macron.
"Brazilske demokratične ustanove imajo našo polno podporo, volje brazilskih volivcev se ne sme spodkopavati," je napad obsodil tudi ameriški predsednik Joe Biden. Obsodbam so se pridružili tudi voditelji Združenega kraljestva, Italije, Francije, Španije in Indije.
Med prvimi so napad obsodili voditelji južnoameriških držav, kolumbijski predsednik Gustavo Petro in čilski predsednik Gabriel Boric.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je dejal, da Rusija "najostreje" obsoja dejanja tistih, ki so podpihovali izgrede in "absolutno podpira brazilskega predsednika Lulo da Silvo".
Da ostro nasprotujejo nasilnemu napadu na vladne stavbe v brazilski prestolnici, je danes sporočilo tudi kitajsko zunanje ministrstvo. Peking podpira ukrepe, ki jih je "z namenom pomiritve razmer, ponovne vzpostavitve družbenega reda in zaščite nacionalne stabilnosti sprejela brazilska vlada".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje