Na čelu uporniške koalicije je skupina Hajat Tahrir al Šam. Foto: Reuters
Na čelu uporniške koalicije je skupina Hajat Tahrir al Šam. Foto: Reuters

V kratkem nagovoru na državni televiziji je 40-letni Al Bašir, malo znana osebnost v Siriji, ki je pred tem v pokrajini Idlib vodil uporniško "vlado odrešitve", dejal, da bo na čelu začasne vlade do 1. marca. Vlada odrešitve je bila ustanovljena leta 2017, da bi pomagala prebivalcem Idliba, ki so ostali odrezani od vladnih storitev.

"Danes smo imeli sejo vlade, ki je vključevala ekipo vlade odrešitve, ki je delovala v Idlibu in okolici, in vlado strmoglavljenega režima," je povedal. "Srečanje je potekalo v znamenju prenosa dokumentacije in državnih institucij začasni vladi."

Vodilna uporniška skupina Hajat Tahrir al Šam (HTS) je po dogovoru z odhajajočim premierjem Mohamedom Al Džalalijem o mirnem prenosu oblasti obljubila hitro oblikovanje nove vlade, ki jo bo v vmesnem času vodil že omenjeni Al Bašir.

Mohamed Al Bašir naj bi začasno vlado vodil do 1. marca. Foto: Reuters
Mohamed Al Bašir naj bi začasno vlado vodil do 1. marca. Foto: Reuters

Al Bašir se je rodil leta 1983 v kraju Džabal al-Zavija v provinci Idlib. Na univerzi v Alepu je študiral elektrotehniko in elektroniko, nato se je zaposlil v sirskem državnem plinskem podjetju. Kasneje je doštudiral tudi islamsko in civilno pravo na univerzi v Idlibu ter se izobrazil v administraciji in projektnem vodenju.

Njegova vlada v Idlibu z lastnimi ministrstvi in drugimi uradi ter pravosodnimi in varnostnimi organi ima kljub majhnosti veliko izkušenj, je v ponedeljek dejal vodja HTS-ja Al Džolani. Pri nekaterih vprašanjih pa je bila zelo uspešna, je dodal. Bašir je eden njegovih najtesnejših sodelavcev.

V Damasku so se medtem banke odprle prvič po Asadovem padcu. Ponovno so se odprle tudi trgovine, stekel je promet in začela so se gradbena dela. Opazno je bilo tudi manj oboroženih mož na ulicah, poroča Reuters. Vira, blizu upornikov, sta povedala, da je njuno poveljstvo ukazalo borcem, da se umaknejo iz mest, njihovo mesto pa zavzame policija in varnostne sile, povezane s HTS-jem.

ZN: Oborožene skupine za zdaj dobro sodelujejo

Posebni odposlanec ZN-a za Sirijo Geir Pedersen pa je medtem dejal, da se različne oborožene uporniške skupine s HTS-jem na čelu za zdaj dobro usklajujejo med seboj.

Pedersen je dejal, da nihče, niti uporniške skupine, ni pričakoval tega, kar se je zgodilo v preteklih dneh, ko so sirski uporniki le enajst dni po začetku bliskovite ofenzive brez odpora vkorakali v Damask in strmoglavili predsednika Al Asada, ki je z družino pobegnil v Moskvo, kjer so mu odobrili azil.

Komunalni delavec med jutranjim čiščenjem ulic v Damasku, potem ko so uporniki pozvali prebivalce, naj se vrnejo v svoje službe. Foto: Reuters
Komunalni delavec med jutranjim čiščenjem ulic v Damasku, potem ko so uporniki pozvali prebivalce, naj se vrnejo v svoje službe. Foto: Reuters

Po mnenju Pedersena je zdaj bistvenega pomena, da so prehodne oblasti čim bolj kredibilne in vključujoče, saj tvegajo konflikte, če ne bodo sodelovale vse sirske etnične skupine in stranke. Ob tem je opozoril, da spopadov na severozahodu Sirije še ni konec.

Kot je dejal, se je plenjenje, ki so mu bili v Damasku priča takoj po padcu Asadovega režima, prenehalo, je pa poudaril, da prestolnice ne nadzoruje le HTS, ampak so tudi druge uporniške skupine. Za zdaj uporniške skupine, ki so sodelovale pri strmoglavljenju nekdanjega režima, dobro sodelujejo, je zatrdil, kar je pomembno, da ne nastane konflikt med njimi.

Glede HTS-a je dejal, da je minilo devet let od resolucije, ki ga je uvrstila na seznam terorističnih organizacij, a so od takrat po njegovih besedah od uporniških skupin dobivali dobre in pomirjujoče signale o enotnosti in vključevanju, zato je prepričan, da bo mednarodna skupnost znova preučila ta teroristični seznam.

Posebni odposlanec je še posvaril pred prehitrim vračanjem beguncev, saj so razmere v Siriji še vedno negotove. Za izraelske zračne napade na Sirijo in vdor na sirsko ozemlje je dejal, da se mora to končati.

HTS išče vpletene v mučenja in vojne zločine

Glavna sirska uporniška skupina Hajat Tahrir al Šam (HTS) bo objavila seznam predstavnikov režima Asada, ki so nadzirali mučenja nasprotnikov, in razpisali nagrade za informacije o posameznikih, ki so bili vpleteni v vojne zločine.

Kot je napovedal vodja HTS-ja Abu Mohamed Al Džolani, bodo preganjali vse nekdanje visoke uradnike, odgovorne za vojne zločine in mučenje, ter zahtevali izročitev vseh tistih, ki so pobegnili v druge države.

Sorodna novica Kočan: Za legitimizacijo povojne vladavine bo odločilna mednarodna skupnost

"Brez oklevanja bomo poklicali na odgovornost zločince, morilce, varnostne in vojaške častnike, ki so sodelovali pri mučenju sirskega ljudstva," je na Telegramu sporočil Al Džolani, ki zdaj uporablja svoje pravo ime Ahmed Al Šara, in dodal, da bodo za informacije o visokih častnikih v vojski in varnostnih službah, ki so bili vpleteni v vojne zločine ponudili nagrade.

Uporniki na čelu s skupino Hajat Tahrir al Šam (HTS) so sicer razglasili amnestijo za pripadnike sirske vojske, potem ko so strmoglavili Asada, ki sta skupaj z očetom Hafezom pred njim Siriji vladala s trdo roko več kot 50 let.

Kmalu po tem, ko so uporniki zavzeli Damask, so začeli osvobajati ljudi iz zaporov, med drugim tudi iz zloglasnega zapora Sednaja. Bele čelade, skupina civilne zaščite v Siriji, so danes razglasile konec iskalne akcije v Sednaji. Med iskanjem namreč niso odkrili novih "neodprtih ali skritih prostorov v objektu", so dodali.

Uporniki so v ponedeljek povedali, da so v bolnišnici Harasta blizu Damaska našli približno 40 trupel z jasnimi znaki mučenja. Trupla so bila v vrečah, ki so bile označene s številkami in včasih tudi z imeni.

Predstavnica preiskovalne komisije ZN-a za Sirijo Linnea Arvidsson je za BBC povedala, da so posnetki in slike, ki prikazujejo razmere v Asadovih centrih za pridržanje, šokantni, a ne presenetljivi. Dodala je, da ZN od leta 2011 zbira informacije o sirskih centrih za pridržanje, dostop do njih pa so pridobili šele v ponedeljek.

Nebenzja se je priglasil za ameriško nagrado za Al Džolanija

Predstavniki držav članic Varnostnega sveta ZN-a so v ponedeljek na izrednem zasedanju za zaprtimi vrati izražali podporo ohranitvi ozemeljske celovitosti in enotnosti Sirije, sta novinarjem povedala predstavnika Rusije in ZDA.

Koalicija upornikov je sestavljena iz različnih uporniških skupin, ki so se v preteklosti tudi spopadale med seboj. Foto: Reuters
Koalicija upornikov je sestavljena iz različnih uporniških skupin, ki so se v preteklosti tudi spopadale med seboj. Foto: Reuters

Bliskovito strmoglavljenje Al Asada je presenetilo tudi diplomate v New Yorku, ki skupaj s prestolnicami skušajo najti skupno stališče do krize.

"Varnostni svet je bolj ali manj poenoten glede potrebe po ohranitvi ozemeljske celovitosti in enotnosti Sirije, glede potrebe po zaščiti civilistov in nadaljevanja humanitarne pomoči. Dogodki so presenetili vse, tudi člane Varnostnega sveta. Moramo počakati in oceniti, kako se bo položaj razvijal," je novinarjem povedal ruski veleposlanik Vasilij Nebenzja.

Podobno izjavo je podal tudi namestnika ameriške veleposlanice Robert Wood, ki je dejal, da ni nihče pričakoval, da bodo sirske razpadle kot hiša iz kart. "Položaj je zelo spremenljiv in se bo verjetno spreminjal iz dneva v dan," je dejal Američan in dodal, da iščejo skupni jezik in bodo to izrazili z izjavo.

Nebenzja in Wood nista znala odgovoriti na vprašanje, ali bodo vodilni sirsko uporniško skupino HTS odstranili s seznama terorističnih organizacij. Skupina je tako na seznamu ZN-a kakor tudi ZDA in več drugih držav.

Predstavnik Rusije, ki je zadnjih 13 let državljanske vojne podpirala Al Asada, je pri tem zbodel Američane, da jim lahko izplačajo deset milijonov dolarjev denarne nagrade za informacije, ki bi privedle do aretacije voditelja omenjene skupine Al Džolanija.

"Rekel sem Američanom, naj mi dajo deset milijonov in jim bom dal naslov, kjer ga lahko najdejo," je dejal Nebenzja in spomnil na ameriško tiralico za vodjem HTS-ja.

Umik kurdskih sil iz Manbidža

ZDA in Turčija sta dosegli dogovor o zagotovitvi varnega umika kurdskih Sirskih demokratičnih sil (SDF) iz Manbidža na severu Sirije, kjer so nadzor prevzele uporniške skupine, ki jih podpira Ankara.

SDF je bil ključen zaveznik ZDA v boju proti džihadistični skupini Islamska država, medtem ko ga Turčija označuje za teroristično organizacijo zaradi njenih povezav s prepovedano kurdsko stranko PKK.

Turški predsednik Tayyip Recep Erdogan je dejal, da pozdravlja čiščenje "teroristov" iz Manbidža.

ZDA so sporočile, da bodo ohranile svojo navzočnost na vzhodu Sirije in bodo sprejele potrebne ukrepe za preprečitev ponovne oživitve Islamske države. Na vzhodu Sirije, kjer je glavnina sirskih naftnih polj, je razporejenih približno 900 ameriških vojakov, ki sodelujejo s SDF-jem.

Začasni vodja sirske vlade postal Al Bašir