Dozdajšnji predsednik skrajno desne hrvaške stranke Domovinsko gibanje Miroslav Škoro je svojo odločitev objavil na Facebooku, kjer je zapisal, da je prišel čas, da Domovinsko gibanje nadaljuje svoje delovanje z novim vodstvom.
Kot je poudaril, so v nekaj več kot letu dni postali po velikosti druga opozicijska stranka v hrvaškem saboru in tretja politična opcija v državi.
Zapisal je, da kljub odstopu ostaja zvest član stranke in bo z njo sodeloval tudi v prihodnje.
Škoro je sicer še bolj kot politik znan kot avtor in pevec nekaterih najbolj priljubljenih hrvaških narodno-zabavnih pesmi.
Funkciji podpredsednika sabora se ne bo odpovedal
V pogovoru za regionalno televizijo N1 je povedal, da bo ostal podpredsednik hrvaškega parlamenta in da se bo posvečal družini, pesmim ter proizvodnji vin. Povedal je, da kot predsednik Domovinskega gibanja ni želel več izpostavljati sebe in svoje družine blatenju. Zanikal je, da je odstopil iz zdravstvenih razlogov.
Škorov odstop ni prvi v njegovi politični karieri. Prvič je to storil leta 2008, ko je opustil mandat v saboru, kamor je bil izvoljen kot član HDZ-ja. Na politično sceno se je vrnil na prejšnjih hrvaških predsedniških volitvah, ko mu je za las spodletela uvrstitev v drugi krog.
Z novoustanovljeno stranko Domovinsko gibanje je na lanskih parlamentarnih volitvah znova vstopil v hrvaški sabor. Dobili so 16 poslancev, kar ni niti približno zadostovalo za oblikovanje saborske večine, kot je to napovedal pred volitvami.
Maja letos pa je na hrvaških lokalnih volitvah v drugem krogu prepričljivo izgubil tekmo za zagrebškega župana. Po treh neuspešnih kandidaturah na treh volitvah je v nekaterih medijih dobil vzdevek "luzer" (poraženec).
V stranki odločitev spoštujejo
Iz Domovinskega gibanja so sporočili, da so nekoliko presenečeni nad Škorovo odločitvijo, a jo spoštujejo. Volitve za novega predsednika stranke bodo verjetno septembra.
Na Hrvaškem ugibajo o resničnih razlogih za Škorovo potezo. Med drugim naj bi se pojavila nesoglasja med Škorom in večino vodstva stranke glede podpore HDZ-ja za večino v nekaterih županijskih skupščinah in mestnih svetih, v katerih je Domovinsko gibanje po majskih lokalnih volitvah jeziček na tehtnici.
Znano je tudi, da je Škoro s svojimi podjetji, preden se je vrnil v politiko, vrsto let posloval z nekdanjo mestno upravo v Zagrebu, ki je predmet več policijskih preiskav zaradi suma korupcije. Ko je policija prejšnji mesec aretirala nekatere zagrebške mestne uradnike, je Škoro dejal, da je že leta 2019 opozarjal na nepravilnosti pri mestnih javnih razpisih.
Nekaj ur po odstopu Škora je odstopil tudi glavni tajnik Darijo Žepina, poroča hrt.hr.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje