Hrvaška televizija HRT je poročala, da je v celotni brodsko-posavski županiji, ki ima 160 kilometrov dolgo mejo z BiH-om, skupno okuženih tisoč oseb.
O večjem številu okuženih so v preteklih mesecih poročali tudi iz Srbije, medtem ko naj bi imela okužba v BiH-u že "značilnosti epidemije". Bolezen se kaže kot izpuščaji ali rdeča srbečica na koži.
Garje niso nevarne, so pa neprijetne zaradi srbenja in sekundarne okužbe z gnojenjem zaradi praskanja. Zahtevajo doslednost pri zdravljenju in izvedbi vseh priporočenih ukrepov za okolje (posteljnina, obleka, predmeti).
Vir: IVZ
Zdraviti se mora vsa družina
Hrvaški zdravniki opozarjajo, da lahko ob okužbi brez zdravniške pomoči nastopijo zapleti. Številni ljudje namreč zaradi sramu ne obiščejo zdravnika, poleg tega pa mora zdravljenje zajeti vse člane gospodinjstva, ne glede na to, ali že imajo garje ali ne. Zdravljenje sicer ne traja dolgo in je lahko popolnoma uspešno, če poteka skladno z navodili, še pojasnjujejo.
Poudarjajo tudi, da garje povzročajo pršice in da niso neposredno povezane s higienskimi navadami, temveč se lahko s človeka na človeka prenašajo na različne načine - tudi z obleko, spanjem v isti postelji, s spolnimi odnosi in drugimi stiki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje