Ob tem je zatrdil, da ima njegova vlada "ničelno toleranco" do antisemitizma, in v govoru pred okoli 500 udeleženci kongresa nasploh nastopil kot oster nasprotnik tega gibanja. Kot je dejal, je ponosen, da na Madžarskem živi ena najpomembnejših judovskih skupnosti v Evropi, nova madžarska ustava pa po njegovih besedah tako Judom kot drugim manjšinam daje zaščito in varnost.
Poleg tega namerava njegova vlada v šole vpeljati spominski dan na holokavst in ustanoviti temu posvečen spominski center, kar je tudi njena moralna dolžnost, je dodal.
Kongres: Manjkala je obsodba Jobbika
Toda Orban s temi besedami mnogih ni prepričal, da misli resno. Svetovni judovski kongres je bil v odzivu na njegove besede tako precej kritičen. Kot so sporočili, sicer pozdravljajo, da je premier antisemitizem označil za nesprejemljiv, obžalujejo pa, da ni omenil nobenega antisemitskega ali rasističnega incidenta in da ni z večjo jasnostjo potegnil ločnice med vlado in skrajno desnico. "Premier se ni soočil s pravo naravo tega vprašanja - z grožnjo, ki jo predstavljajo nasprotniki Judov na splošno in še posebej z grožnjo v podobi skrajne desničarske stranke Jobbik," so sporočili.
"Z antisemitizmom, sovražnostjo do Romov in s paranoičnim pogledom na zunanji svet Jobbik meče slabo luč na vso Madžarsko, vse nas potiska v blato. Madžarski Judje, potrebujemo vas, stopite naprej in zavzemite trdna stališča. Morate biti dejavni," je dejal predsednik kongresa Ronald Lauder, predsednik Evropskega judovskega kongresa Moshe Kantor pa je opozoril: "Orban je obljubil veliko, a ni ničesar uresničil." Vprašal se je še, zakaj Orban ne izkoristi svoje premoči v zakonodajni veji oblasti in delovanja Jobbika preprosto prepove.
Svetovni judovski kongres letos poteka na Madžarskem prav v znak solidarnosti s tam živečimi judi. Srečanja, ki bo trajalo do torka, se udeležuje okoli 500 delegatov iz judovskih skupnosti in organizacij.
Nekdanji premier: Orban ni nič boljši od antisemitov
Z nastopom Orban ni prepričal niti nekaterih drugih udeležencev kongresa. Nekdanji madžarski premier Ferenc Gyurcsany je med nagovorom protestno zapustil dvorano, na Facebooku pa nato Orbanu očital "laganje". Antisemitizem in antisemite naj bi namreč premier "uporabil za zgradnjo svoje lastne moči" in zato "ni nič boljši kot oni".
Jobbik opozarja na "nakup" države
Spomnimo, madžarska radikalna desna stranka Jobbik, tretja najmočnejša stranka v državi, je v soboto v Budimpešti organizirala antisemitske proteste, na katerih se je zbralo več sto ljudi. Dogodek so organizatorji označili kot "počastitev žrtvam sionizma in boljševizma", sledil pa je vrsti antisemitskih incidentov v zadnjem času na Madžarskem. Iz Jobbika so sporočili, da je bil namen shoda protest proti poskusom Judov, da pokupijo Madžarsko. "Izraelski osvajalci, ti investitorji, naj zase poiščejo drugo državo na svetu, saj Madžarska ni na prodaj," je dejal vodja stranke Gabor Vona.
Eden izmed poslancev iz vrst Jobbika, Marton Gyongyosi, pa je dejal, da si je sionizem podjarmil Madžarsko. "Naša država je postala tarča kolonizatorjev, medtem ko smo mi, staroselci, obsojeni na igranje stranske vloge."
Orbanova vlada se sicer zaradi rušenja demokratičnih načel, kot je na primer možnost, da zaradi dvetretjinske večine v parlamentu zavrne odločitve sodišč, že nekaj časa otepa kritik Evropske unije in ZDA.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje