John Brennan, protiteroristični svetovalec Baracka Obame, je dejal, da "ljudje to označujejo za skrivanje vsem na očeh" in da administracija zdaj preiskuje, kako se je Osami uspelo tako dolgo skrivati tam. Ob tem je dodal, da je "nepredstavljivo", da bin Laden v Pakistanu ne bi užival neke vrste "podpornega sistema", poroča Guardian.
Preberite tudi:
- Foto in video: Ameriški specialci v Pakistanu ubili Osamo bin Ladna
- Osama bin Laden in njegovi potencialni nasledniki
- Svet pozdravlja smrt bin Ladna
- Arabcem postalo vseeno za bin Ladna, spremembe so si izborili sami.
- Teorije zarot in strah pred povračilnimi ukrepi
- Dolar porasel, nafta padla
- Pahor: Terorizem bo naletel na oster odpor mednarodne skupnosti
- Skrivališče sredi domov generalov in ob vojaški akademiji
- "Arabci imajo namesto bin Ladna nove junake"
- Bin Laden; ime, ki je zaznamovalo tudi formulo 1
- Smrt Osame bin Ladna kot uresničitev hollywoodskih mokrih sanj
Čeprav so Obama, zunanja sekretarka Hillary Clinton in Brennan poudarili pomen Pakistana v boju proti Al Kaidi, pa skrivanja bin Ladna tako blizu prestolnice in le nekaj ulic stran od glavnega vadbenega središča za pakistansko vojko, grozi, da bo ustvarilo nov razkol v ameriško-pakistanskih odnosih.
Ukrepi proti Pakistanu?
Ameriško nezaupanje v pakistansko vlado, ki slovi po svoji "prepustnosti", je bilo tako veliko, da je ZDA sploh niso obvestile o akciji na njihovem lastnem ozemlju. Člani kongresa pa celo grozijo, da bodo zaradi afere Pakistanu odrekli gospodarsko pomoč.
Izjava Carla Levina, demokrata, ki načeluje mogočnemu senatnemu odboru oboroženih sil, lepo odseva skeptičnost, ki vlada v ZDA glede dolgotrajnega bin Ladnovega skrivanja v Pakistanu: "Mislim, da morajo pakistanska vojska in obveščevalne službe odgovoriti na veliko vprašanj, glede na lokacijo, dolžino skrivanja, njegovo bližino osrednji lokaciji pakistanske vojske in očitno dejstvo, da je bil ta kompleks dejansko zgrajen za bin Ladna."
ZDA bodo zdaj stopnjevala pritisk na Pakistan, da jim izroči talibanskega voditelja Mulo Omarja in bin Ladnovega namestnika (ki ga že omenjajo kot glavnega kandidata za prevzem bin Ladnovih nalog), Ajmana Al Zavahirija, če sta oba v Pakistanu.
Clintonova, ki se boji, da ne bi odtujili partnerice, ki bi jo ZDA morda še potrebovale v boju proti Al Kaidi in talibanih, je sicer poudarila "tesno sodelovanje" Amerike s Pakistanom. "Pravzaprav nam je prav sodelovanje s Pakistanom pomagalo izslediti bin Ladna in stavbo, v katerem se je skrival," je zatrdila.
Mešani odzivi Pakistana
Sama pakistanska vlada je uboj pozdravila kot "velik udarec za teroristične organizacije po vsem svetu". Predsednik Asif Ali Zardari je tako po poročanju pakistanske poročevalne agencije dejal, da je pakistansko-ameriško sodelovanje nazadnje pripeljalo do odstranitve bin Ladna, in z zadovoljstvom dodal, da je "vir največjega zla novega tisočletja utišan". Na očitke ameriških medijev, da je njegova država dejansko ščitila teroriste, pa: "Take neosnovane špekulacije morda delajo kabelske novičarske postaje za razburljive, a ne odsevajo dejstev."
Nekdanji pakistanski predsednik Pervez Mušaraf je v pogovoru za CNN izrazil nelagodje glede kršitve neodvisnosti Pakistana: "Da Amerika vdre na naše ozemlje in izvede akcijo, je kršitev naše neodvisnosti." In še: "Vodenje in operacija ameriških sil nista bila pravilna. Pakistanska vlada bi morala biti obveščena."
Dan po tem v Pakistanu ni bilo nobenih protestov, le spraševanje medijev, kako je bin Ladnu uspelo tako dolgo skrivoma prebivati v njihovi državi. "Neuspeh Pakistana, zaznati prisotnost najbolj iskanega moža na svetu, je šokanten," so v uvodniku zapisali v pakistanskih Novicah, in pri tem odsevali vsesplošni ton v medijih, v katerih nekateri komentatorji že napovedujejo, da bo Washington ukrepal in tako pokazal svoje nezadovoljstvo nad Islamabadom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje