Na srečanju bodo v prihodnjih štirih tednih obravnavali tudi nekatere občutljive teme, kot sta homoseksualnost v Cerkvi in položaj žensk.
Papež je ob odprtju nagovoril zbrane kardinale, škofe in druge udeležence sinodalne skupščine, na kateri bodo prvič poleg moških klerikov polnopravno sodelovali tudi redovnice in laiki.
Kot je dejal Frančišek v današnji pridigi med mašo na Trgu svetega Petra, ne gre za politično srečanje ali polariziran parlament, ampak za srečanje "v Duhu", skupaj z Jezusom, medtem ko se soočamo s težavami in izzivi, ki so pred nami. Udeležence je v tej luči pozval, naj politična preračunavanja in ideološke boje pustijo ob strani.
Kot je poudaril papež, bi morala Cerkev vabiti z odprtimi vrati. "V kompleksni dobi, kot je sedanja, se porajajo novi kulturni in pastoralni izzivi, ki zahtevajo prijazen in prijateljski notranji odnos, da bi se bili sposobni soočiti z njimi brez strahu," je še povedal.
Frančišek je ob tem tudi neposredno nagovoril marginalizirane skupnosti, ki jim je sporočil, da je Cerkev odprta za vse.
Pri maši z novimi kardinali in kardinalskim zborom na osrednjem vatikanskem trgu je bilo po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa približno 25.000 ljudi.
V Vatikanu bo prihodnje štiri tedne 464 udeležencev sinode, med njimi 365 članov z volilno pravico, ki bodo razpravljali o različnih temah in izzivih Cerkve.
Tokratno 16. zborovanje škofov, izbranih duhovnikov in laikov bo prvo, na katerem bodo imele glasovalno pravico tudi ženske. Udeležilo se ga bo 54 žensk, redovnic in laikinj.
Frančišek si že dlje časa prizadeva za bolj odprto Cerkev. Pred dvema letoma je povabil 1,3 milijarde katoličanov, da posredujejo svoje mnenje glede najrazličnejših tem, med drugim glede ločitve, celibata in vloge pripadnikov skupnosti LGBTIQ+ v Cerkvi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje