Papež Benedikt XVI. je med nedeljskim blagoslovom izrazil obžalovanje zaradi odzivov na govor v nekaterih državah.
Povedal je, da citat bizantinskega cesarja o preroku Mohamedu, ki ga je uporabil med govorom v Nemčiji, nikakor ne odraža njegovega osebnega mnenja in da je z njim le želel pozvati k dialogu med verami. Benedikt XVI. je še izrazil upanje, da bo njegovo današnje pojasnilo pomirilo razburjene pripadnike islama.
Zaradi številnih protestov po svetu in groženj ene izmed skrajnih skupin so v Vatikanu zelo poostrili varnostne ukrepe. Policija je okrepila število svojih pripadnikov na Trgu svetega Petra in okrog papeževe rezidence v dvorcu Gandolfo blizu Rima.
Opravičilo ni bilo jasno
Egiptovska Muslimanska bratovščina meni, da se papež ni jasno opravičil za žaljive besede o islamu, zato zahteva razločno opravičilo. Na papeža in Vatikan je bratovščina naslovila poziv k jasnemu opravičilu, ki bi končal kakršno koli zmešnjavo. Predtem je vodja vplivne bratovščine Mohamed Habib sicer dejal, da je bilo opravičilo zadostno in da gre za preklic njegovih besed.
Povabilo v Tručijo še velja
Turški zunanji minister Abdullah Gül je zatrdil, da je papež kljub svojim izjavam še vedno dobrodošel v Turčiji, ki bi jo moral obiskati konec novembra. Po Gülovem mnenju so papeževe izjave nesrečne, še posebej v obdobju, ko si svet prizadeva za zbližanje in razumevanje med verami in kulturami.
Ruski predsednik Vladimir Putin je svetovne verske voditelje pozval k odgovornosti in zadržanosti ter izrazil upanje, da bodo imeli voditelji dovolj moči in modrosti, s katerimi bi se izgonili skrajnostim v odnosih med verami.
Uboj nune v Somaliji
Potem ko je v petek konservativni somalijski muslimanski veljak pozval k uboju svetega očeta, je bila pred otroško bolnišnico v Mogadišu umorjena italijanska nuna, stara 70 let. Zaradi strelov je umrl tudi njen osebni stražar. Za zdaj še ni znano, ali je umor povezan s spornimi papeževimi besedami.
Kritike po vsem svetu
Maroko je zaradi žalitve muslimanov odpoklical svojega veleposlanika v Vatikanu, egiptovski zunanji minister je na zagovor poklical posebnega odposlanca Vatikana v Kairu, javno je papeža kritiziral tudi predsednik Jemna.
Na Zahodnem bregu je v soboto neka skrajna skupina z zažigalnimi bombami napadla pet cerkva, iraška oborožena skupina Džaiš Al Mudžahid pa je zagrozila z napadi na Rim in Vatikan. Pakistanski parlament je soglasno sprejel resolucijo, v kateri obsoja besede papeža med govorom na univerzi Regensburg v Nemčiji. Pred opravičilom je papeževe besede javno obsodil tudi turški premier Tajip Erdogan.
Napačna interpretacija govora
Vatikan je v soboto v sporočilu za javnost zapisal, da papež zelo obžaluje, če so njegove besede užalile verska čustva muslimanov, in upa, da bodo verniki razumeli pravi pomen govora, v katerem je pozival k dialogu med verami. Za muslimane je najbolj sporen citat bizantinskega cesarja iz 14. stoletja, da je prerok Mohamed vero širil z nasiljem ter prinesel le hudo in nečloveško.
Poznavalci Vatikana in diplomati pravijo, da je 79-letni papež verjetno zamešal svojo novo vlogo s prejšnjim položajem kardinala Josepha Ratzingerja in vodje kongregacije za versko doktrino, ko je bil še posebej znan po strogih moralnih in verskih načelih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje