Foto: AP
Foto: AP

"Da je vodstvo hongkonške univerze klonilo pod pritiskom iz Pekinga, je bilo jasno že v sredo, ko so okoli kipa, poimenovanega Steber sramote, začeli postavljati zaščitno ograjo. Danes zjutraj ga na mestu, na katerem je stal 24 let, ni bilo več," je poročal za TV Dnevnik Seku M. Konde.

Po neuradnih ocenah naj bi bilo v dogodku, ki ga zaznamuje Steber sramote, ubitih okoli 10.000 protestnikov, po uradni oceni le 200.

Protestniki so pred 32 leti na Trgu nebeškega miru zahtevali spremembe in za to plačali visoko ceno.

"Odločitev o umiku tega starega kipa temelji na mnenju zunanjih strokovnjakov in oceni tveganja, ki je v interesu univerze," so zapisali v obrazložitvi njegovega umika. Dodali so, da je tudi sama univerza zaskrbljena glede varnostnega vidika "krhkega kipa".

Vrednost 24 let stare skulpture je ocenjena na 1,2 milijona evrov. Kam so ga shranili, ni znano.

Kipar Jens Galschiot je odstranitev kipa označil za "resnično brutalno". Napovedal je, da bo razmislil o tožbi oblasti in zahtevi po odškodnini. "To je skulptura mrtvih in za spomin na umrle v Pekingu leta 1989. Ko jo uničiš na ta način, je to tako, kot da bi šel na pokopališče in uničil vse nagrobnike," je povedal za BBC.

Kip je eden redkih preostalih vidnih javnih spomenikov na proteste in opomin na svobodnejšo preteklost Hongkonga, je za BBC povedal izredni profesor na univerzi v Singapurju Ian Chong. "Odstranitev je odvzela še eno javno osrednjo točko, ki je opominjala na pokol. Zdi se, da signalizira, da hongkonška in pekinška vlada ne bosta več tolerirali javnih prikazovanj spomina na 4. junij," je dejal za BBC.