Obrambni minister Hagel je dejal, da je osramočen, ker si mora denar sposoditi od dobrodelne organizacije. Foto: EPA
Obrambni minister Hagel je dejal, da je osramočen, ker si mora denar sposoditi od dobrodelne organizacije. Foto: EPA
Kongres
Nekateri javni uslužbenci, ki so na prisilnem dopustu, so protestirali pred kongresom. Foto: EPA

Zaprtje ameriške vlade zaradi blokade proračuna traja že deset dni, v sredo pa se je vnel spor okrog plačevanja ugodnosti družinam padlih vojakov. Po 1. oktobru je na bojiščih padlo 17 ameriških vojakov. Družina je upravičena do okrog 100.000 dolarjev na padlega vojaka, vendar tega denarja zdaj ni.

Predstavniški dom je soglasno potrdil predlog za sprostitev denarja v ta namen, a še preden je lahko Bela hiša napovedala veto, ker želi sprostitev celotnega proračuna, in ne le po delih, je obrambni minister Chuck Hagel dejal, da bodo sprejeli denar od dobrodelne organizacije. Organizaciji bodo denar vrnili, ko bo proračun sproščen. Hagel je še dejal, da se počuti osramočenega, ker so zašli v tak položaj.

Obama: Moramo se izogniti katastrofi
Politična razprava se sicer s približevanjem 17. oktobra namesto na zaprtje vlade osredotoča na javni dolg. Finančni minister Jack Lew bo pozneje v kongresu poslance prepričeval, da bodo posledice zelo hude, če do roka ne dvignejo dovoljene meje zadolževanja. Obama pa se je v sredo srečal s kongresnimi demokrati in jim dejal, da bo privolil tudi v manjši dvig meje, čeprav bi raje videl večjega, samo da se izognejo katastrofi. Obama se bo ponovno sešel z demokrati, pozneje pa tudi s kongresnimi republikanci.

Republikanec Paul Ryan iz Wisconsina pa je v prispevku za Wall Street Journal pozval k dogovoru o zmernih davčnih reformah in zmernih reformah socialnih programov, da se izognejo plačilni nesposobnosti. Nakazuje se možnost rešitve na način, da se meja javnega dolga dvigne le za toliko, da bo dovolj za nekaj tednov. V tem času pa se bodo pogajali o znižanju proračunske porabe. Obama je dejal, da se je pripravljen pogajati o vsem mogočem, ampak šele, ko bo konec blokade, saj ne sprejema politike izsiljevanja.

Kako hude bodo posledice?
A zasebni sektor že izgublja potrpljenje s politiki v Washingtonu. Podjetje Fidelity Investments je tako začelo prodajati državne obveznice, ki bodo kmalu zapadle, ker želijo zavarovati interese svojih delničarjev. Nekateri republikanci medtem še naprej tiščijo glavo v pesek in trdijo, da ne bo hudih posledic, če meje javnega dolga ne zvišajo pravočasno, kljub temu pa je vse več takih, ki podobno kot demokrati svarijo pred hudimi posledicami za ZDA in svet.

Zadnja anketa ameriške tiskovne agencije AP kaže, da kongres podpira le še pet odstotkov Američanov, za zaplete pa jih 62 odstotkov krivi kongresne republikance.

Spomnimo, republikanci so blokirali proračun, ker demokrati niso želeli odvzeti denarja zdravstveni reformi. Zdaj zahtevajo pogajanja o znižanju proračunske porabe in še čem drugem, preden bodo preprečili stečaj ZDA in dvignili zdajšnjo mejo dovoljenega javnega dolga na 16.700 milijard dolarjev. Predsednik ZDA Barack Obama in demokrati pogajanja zavračajo, dokler republikanci ne odpravijo proračunske blokade in dvignejo meje javnega dolga.