15-članski Varnostni svet ZN-a je v ponedeljek zasedal na to temo, a ni sprejel ukrepov. Estonija, Francija, Irska, Norveška in Albanija, ki se bo temu organu pridružila januarja, pa so sporočile, da ima izraelska oznaka "široke posledice za organizacije v političnem, pravnem in finančnem smislu".
Omenjene države so dodale, da bodo "natančno preučile" informacije o razlogih za oznako, ki jih pričakujejo od Izraela, poroča Associated Press.
Estonski veleposlanik pri ZN-u Sven Jurgenson je po zasedanju Varnostnega sveta dejal, da sta "uspešna civilna družba in spoštovanje temeljnih svoboščin temelja odprtih demokracij".
Po njegovih besedah "civilna družba ključno prispeva k dobremu upravljanju, človekovim pravicam, mednarodnemu pravu, demokratičnim vrednotam in trajnostnemu razvoju po svetu, vključno z Izraelom in Palestino". "Prispeva tudi k mirovnim prizadevanjem in gradnji zaupanja med Izraelci in Palestinci," je še dejal estonski veleposlanik.
Palestinski veleposlanik pri ZN-u Rijad Mansur je dejal, da je dobro, da članice Varnostnega sveta "ne verjamejo dokazom Izraela" o palestinskih organizacijah, dobro pa je po njegovih besedah tudi to, da Izraelu ni uspelo "ustvariti strahu" med članicami sveta, da so organizacije res povezane s teroristi.
Izrael obtožuje, a dokazov ne predstavi
Izrael je šestim palestinskim organizacijam oktobra očital povezave s palestinskim sekularnim, levičarskim gibanjem Ljudsko gibanje za osvoboditev Palestine (PFLP), katerega oboroženo krilo je izvedlo tudi smrtonosne napade na Izraelce. Izrael in zahodne države PFLP označujejo za teroristično organizacijo.
Palestinske organizacije, ki jih je Izrael označil za teroristične, so Al Hak, Addameer, Mednarodna zaščita za otroke v Palestini, Zveza odborov palestinskih žensk, Zveza odborov za kmetijsko delo in Center za raziskave in razvoj Bisan.
Zaupni izraelski dokument, ki naj bi podrobneje predstavil očitane povezave, pa vsebuje malo konkretnih dokazov in evropskih držav ni prepričal, naj prenehajo financirati omenjene palestinske organizacije, poroča AP.
Te organizacije očitke Izraela zanikajo in pravijo, da je namen oznake utišati kritike izraelske okupacije palestinskih ozemelj, ki traja več kot pol stoletja.
Poziv, naj Izrael neha graditi naselbine
Pet evropskih držav je izraelsko vlado pozvalo, naj neha graditi nezakonite judovske naselbine na zasedenih palestinskih ozemljih in naj ne nadaljuje razpisa za okoli 4300 domov za judovske naseljence.
Izraelske naselbine so prepovedane z mednarodnim pravom in predstavljajo vojni zločin.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje