Clintonova je po poročanju BBC-ja dejala, da si protestniki zaslužijo "enake pravice, kot so videli, da so jih dosegli v Egiptu," in da mora Iran "odpreti" svoj politični sistem.
V nasilnih spopadih med protestniki in varnostnimi silami v osrednjem Teheranu sta umrla dva človeka, več 10 ljudi je bilo pridržanih. V številnih drugih iranskih mestih so demonstracije prepovedali.
Že pred začetkom demonstracij je policija obkolila hišo, v kateri živi eden od vodij opozicije Mir Hosein Musavi, in mu tako preprečila, da bi se udeležil demonstracij. Po nekaterih navedbah je opozicijski vodja dejansko v hišnem priporu. V hišnem priporu je tudi drugi vodja opozicije Mehdi Karubi, policija pa naj bi nadzorovala tudi nekdanjega reformističnega predsednika Mohameda Hatamija.
Več poslancev iranskega parlamenta pa je danes celo zahtevalo smrtno kazen za opozicijske voditelje, je poročala iranska državna televizija. Poslanci so kričali "Smrt Musaviju, Karubiju in Hatamiju".
Predsednik parlamenta Ali Laridžani je sicer napovedal oblikovanje posebnega odbora, ki se bo ukvarjal z uporom.
Policija razgnala množico
Gre za prvo večje izražanje nesoglasja po decembru 2009, ko je bilo ubitih osem ljudi, na tisoče opozicijskih privržencev pa se je tokrat zbralo na teheranskem trgu Azadi v znak solidarnosti z ljudskimi vstajami v Tuniziji in Egiptu. Ob tem so vzklikali: "Smrt diktatorjem."
A ni trajalo dolgo, da so protestnike pregnali policisti s solzivcem, medtem ko so možje na motorjih množico napadli s palicami. Najmanj tri protestnike so ranile krogle, več 10 hudo pretepenih pa so odpeljali v bolnišnico.
Do večera so bile teheranske ulice večinoma že izpraznjene.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje