Direktor Svetovne trgovinske organizacije opozarja države članice, da prihodnost pogajanj v okviru organizacije visi na nitki. Foto: EPA
Direktor Svetovne trgovinske organizacije opozarja države članice, da prihodnost pogajanj v okviru organizacije visi na nitki. Foto: EPA
Protesti med srečanjem WTO-ja
Na srečanju WTO-ja je prisotnih 60 ministrov, ki si želijo razrešiti vse sporne točke do nedelje. Foto: EPA

Pogajanja o liberalizaciji svetovne trgovine so v petek, na prvi dan tridnevnih pogajanj, dosegla mrtvo točko, zato so se največje trgovinske velesile dogovorile, da bodo direktorju organizacije Pascalu Lamyju podelile več pristojnosti pri posredovanju med državami za iskanje kompromisa. Največja nasprotja še vedno ostajajo med ZDA, EU-jem in državami v razvoju na področju kmetijskih subvencij in carin na kmetijske izdelke.

ZDA se upirajo pritiskom, da bi zmanjšale kmetijske subvencije, ki državam v razvoju onemogočajo vstop na svetovne trge in čeprav je EU popustil in privolil v bolj prilagodljive kmetijske uvozne tarife, to ni bilo dovolj za dogovor. Države v razvoju so dejale, da je popuščanje razvitih držav na področju kmetijstva pogoj, da bodo one zmanjšale industrijske tarife, kar je druga polovica pričakovanega izida pogajanj v Ženevi. Države v razvoju so dejale še, da ne bodo pustile razvitim državam, da bi odstopile od primarnega cilja pogajanj, omogočiti boljše življenje milijonom, ki živijo v revščini.

Organizaciji zmanjkuje časa
Ker države niso uspele doseči dogovora o ključnih področjih, je Lamy pogajalce opozoril, da bi organizaciji lahko zmanjkalo časa, da bi uspešno končali krog pogajanj. Susan Schwab, predstavnica ZDA, je povedala, da kljub brezizhodnosti položaja ohranjajo upanje in ne bodo obupale. Indijski minister za industrijo in trgovino Kamal Nath je bil bolj neposreden in je dejal, da so pogajanja popolna polomija, zagrozil pa je tudi z odhodom Indije iz WTO-ja.

Krog pogajanj, ki se je v okviru organizacije začel leta 2001 v Dohi in je imel namen izboljšati svetovno gospodarstvo in zmanjšati revščino, je zamudil že več rokov in ni prinesel želenega dosežka. WTO pa mora krog pogajanj končati do konca leta, saj takrat potečejo pravice ZDA za pogajanja o trgovini, ki jih kongres po vsej verjetnosti ne bo podaljšal.