Kmetijske subvencije v EU-ju naj bi ostale do 2013. Foto: EPA
Kmetijske subvencije v EU-ju naj bi ostale do 2013. Foto: EPA
Generalni direktor WTO-ja Pascal Lamy
Lamyja dogovor zadovoljuje. Foto: EPA
Protestniki ob vrhu WTO-ja v Hongkongu
Protestniki so zahtevali izpustitev v soboto prijetih demonstrantov. Foto: EPA

S tem je na široko odprla vrata širšemu dogovoru o nadaljnji liberalizaciji svetovne trgovine. Članice so se dogovorile tudi o odpravi subvencij za bombaž, čemur so dolgo časa nasprotovale ZDA. Te so skupaj z državami v razvoju zahtevale odpravo kmetijskih subvencij do leta 2010, vendar Evropska unija v to ni privolila.

Tako so članice organizacije le potrdile skupno deklaracijo, ki jo je predlagal direktor WTO-ja Pascal Lamy. V njej naj bi bilo zapisano, da je skrajni rok za končni dogovor glede smernic o liberalizaciji trgovine, sprejetih v Dohi, 30. april 2006.

Kmetje v bogatih državah večinoma dobivajo visoke subvencije, zaradi česar tisti iz revnejših tako rekoč ne morejo izvažati izdelkov na njihove trge, saj jim ne morejo konkurirati.
G-20: Sporazum uresničljiv
Skupina držav v razvoju G-20, v kateri so Indija, Kitajska in Brazilija, je osnutek sklepne deklaracije vrha označila za izvedljiv. Indijski minister za trgovino Kamal Nat je dejal, da Indija pozdravlja tokratni dogovor, vendar bo potreben tudi končni dogovor prihodnje leto. Deklaracijo podpira tudi Brazilija, ki je sprva nasprotovala odpravi subvencij do leta 2013.

Na pogajanjih od 25 do 30 najvplivnejših držav so sprejeli tudi sklep, da bodo najbogatejše države pozvali, naj odpravijo carinske dajatve in kvote za 97 odstotkov proizvodov, ki jih izvaža 49 najrevnejših držav sveta. Ta ukrep naj bi začel veljati leta 2008.

Lamy: Dogovor osnova za pogajanja
Skupna deklaracija pomeni spodbudo pogajalskemu krogu, začetemu leta 2001 v Dohi. S temi besedami je direktor WTO-ja ocenil sklep vrha organizacije, hkrati pa dodal, da je z dogovorom odpravljenih 60 odstotkov ovir na poti do uspešnega konca tega kroga pogajanj.

Evropski komisar za trgovino Peter Mandelson je dejal, da dogovor poeni uspeh za Evropsko unijo. Francoska ministrica za zunanjo trgovino Christine Lagarde pa meni, da ima kompromisni predlog, ki je zapisan v deklaraciji, kar nekaj pomanjkljivosti. Kljub temu pa je EU-ju, kot dodaja, uspelo zaščititi svoje interese.

Nevladne organizacije proti deklaraciji
Številne nevladne protiglobalistične organizacije so zavrnile deklaracijo, saj so prepričane, da je protirazvojna in sovražna do okolja. Očitajo ji tudi, da zadovoljuje predvsem interese bogatih držav, medtem ko državam v razvoju še vedno ostaja dolžna potrebnih reform svetovne trgovine.

Nadaljevanje protestov
Še vedno pa so ob robu srečanja v Hongkongu potekali množični protesti. Okoli 7.000 protestnikov je na mirnih demonstracijah skandiralo proti WTO-ju in zahtevalo izpustitev 600 protestnikov, ki jih je policija priprla po sobotnih protestih. Predstavniki Hongkonga so sicer že sporočili, da so jih 188 izpustili, med njimi naj bi bilo tudi 150 žensk iz Južne Koreje.