Ulice Hongkonga so že četrti dan zasedanja STO-ja preplavili protestniki z vsega sveta. Foto: EPA
Ulice Hongkonga so že četrti dan zasedanja STO-ja preplavili protestniki z vsega sveta. Foto: EPA
Kamal Nath
Indijski minister za gospodarstvo Kamal Nath na ministrskem zasedanju v Hongkongu. Foto: EPA

V sprejeti deklaraciji zahtevajo popolno odpravo izvoznih subvencij in drugih izvoznih spodbud za kmetijske izdelke do leta 2010 ter precejšnje znižanje subvencij, s katerimi razvite države podpirajo svoje kmete.

Pozivu k odpravi subvencij so se pridružile tudi države skupine Cairns, ki jo sestavljajo velike kmetijske izvoznice z Avstralijo in Argentino na čelu. Članice Svetovne trgovinske organizacije so četrti dan zasedanja sicer dosegle dogovor o razvojnem svežnju za 32 najmanj razvitih članic in neoviranem dostopu na trge razvitih.

Po navedbah indijskih in indonezijskih predstavnikov bodo razvite industrijske države in najpomembnejše države v razvoju odpravile carinske stopnje in količinske omejitve za večino izdelkov iz tistih držav, katerih bruto domači proizvod na prebivalca ne presega 750 dolarjev.

Dogovor so dosegli šele, ko so nerazvite države opustile zahtevo po prostem dostopu vseh izdelkov na trge drugih članic WTO-ja. To je omogočilo ZDA in Japonski, da so uveljavile nekatere izjeme, katerih število pa naj bi se v skladu z dogovorom v prihodnje zmanjševalo. Japonci tako uveljavljajo izjemo za riž, Američani pa za tekstilne izdelke iz Bangladeša.

Evropski komisar za trgovino Peter Mandelson, ki se v imenu EU-ja udeležuje pogajanj v Hongkongu, je zaradi številnih nesoglasij med državami podvomil o smiselnosti teh pogajanj.

Ministrsko zasedanje sicer še vedno spremljajo protesti nasprotnikov Svetovne trgovinske organizacije.