Iz osnutka sklepne deklaracije je razvidno, da se članice niso uspele dogovoriti o odpravi subvencij v kmetijstvu, ki je eden najpomembnejših ukrepov za nadaljnjo liberalizacijo svetovnega gospodarstva.
ZDA in države v razvoju zahtevajo ukinitev subvencij do leta 2010, EU pa temu nasprotuje, dokler ne bo napredka na drugih področjih. Odprava subvencij do 2010 je v osnutku sicer omenjena, vendar številne države opozarjajo, da besedilo sporazuma ne sledi njihovim interesom.
Dogovor o bombažu
Zasedanje v Hongkongu je kljub temu prineslo nekaj napredka, saj so se udeleženci dogovorili o ukinitvi izvoznih subvencij za bombaž s prihodnjim letom. Ukrep bo koristil državam pridelovalkam bombaža, večinoma iz zahodne Afrike.
Koncesije, ki jih bo deležnih 32 držav, naj bi prizadele predvsem ameriške pridelovalce, saj je Washington pristal na neoviran dostop tujega bombaža na domači trg.
Spet nasilni protesti
Ob robu zasedanja potekajo množični protesti, skupina udeležencev pa se je na ulicah Hongkonga spopadla s policijo. Protestniki so se želeli prebiti do prizorišča konference, pri tem pa so policiste obmetavali z jajci in jih tepli z bambusovimi palicami.
Policisti so odgovorili s solzivcem in vodnimi topovi, nekaj protestnikov pa so pretepli s palicami. Ranjenih je bilo več kot 40 ljudi, med njimi pet policistov. Hongkong takšnega nasilja ni videl od leta 1989.
Skupina protestnikov se je prizorišču konference približala celo na 30 metrov, zato je nekaj deset policistov zavarovalo vhod v stavbo, delegacije pa nekaj časa niso smele zapuščati stavbe. Kasneje so nemiri izbruhnili še v drugih delih mesta.
Policija zadnja dva dneva zasedanja pričakuje več tisoč protestnikov. Večina protestnikov je prišla iz Južne Koreje, nekateri pa tudi iz drugih azijskih držav in Evrope.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje