Na slovesnosti ob spominu na revolucijo nageljnov leta 1974, ki je zrušila diktatorski režim Marcela Joseja Caetana, naslednika diktatorja Antonia Salazarja, je predsednik Rebelo de Sousa dejal, da bi morala Portugalska iti onkraj golega opravičila, podrobnosti pa ni navedel.
"Opravičiti se je včasih najlažja stvar. Opravičiš se, obrneš hrbet in delo je opravljeno," je dejal. Po njegovih besedah pa bi morala država "prevzeti odgovornost" za svojo preteklost, da bi lahko zgradila boljšo prihodnost.
Rebelo de Sousa je to izjavil, potem ko je brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva med svojim prvim obiskom Evrope po prevzemu položaja nagovoril portugalski parlament. Brazilija je neodvisnost od Portugalske pridobila leta 1822.
Kot je dejal Lula da Silva, je imela kolonizacija Brazilije tudi pozitivne učinke, kot je širjenje portugalskega jezika in kulture. Po drugi strani pa je prišlo tudi do "izkoriščanja staroselskih prebivalcev, suženjstva in žrtvovanja interesov Brazilije in Brazilcev," je dodal.
Med 15. in 19. stoletjem je bilo šest milijonov Afričanov ugrabljenih in s portugalskimi ladjami prisilno prepeljanih čez Atlantski ocean, nato pa so bili prodani v suženjstvo, predvsem v Braziliji.
Do zdaj se je Portugalska le redko oglasila na temo svoje zgodovine, o njeni vlogi v suženjstvu pa se v portugalskih šolah malo poučuje.
Še več, kolonialistično obdobje Portugalske, v katerem je ta država vladala Angoli, Mozambiku, Braziliji, Zelenortskim otokom, Vzhodnemu Timorju in delom Indije, je za večino Portugalcev pogosto vir ponosa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje