Tožilstvo med sojenjem ni smelo trditi, da je Ravi neposredno kriv za Clementijevo smrt, obramba pa ni smela trditi, da se je Clementi ubil zaradi česa drugega. Foto: BoBo
Tožilstvo med sojenjem ni smelo trditi, da je Ravi neposredno kriv za Clementijevo smrt, obramba pa ni smela trditi, da se je Clementi ubil zaradi česa drugega. Foto: BoBo

Nekdanji študent na univerzi New Jersey, 20-letni Dharun Ravi, je bil marca obsojen, ker se je njegov sostanovalec, 18-letni Tyler Clementi, septembra 2010 ubil le nekaj dni za tem, ko se je na spletu pojavil Ravijev posnetek, na katerem Clementi v študentskem domu poljublja drugega moškega. Posnetek je videlo ducat študentov, Ravi pa je o posnetku poslal tvit na Twitterju in sostanovalca skušal pri poljubljanju ujeti še dva dni pozneje. Clementi je nekaj dni pozneje skočil v smrt, še prej pa na Facebooku napisal, da bo skočil z mostu.

Sodnik opravičila ni slišal
Sodišče je odločilo, da je Ravi kriv v 15 točkah obtožnice, med drugim vdora v zasebnost, oprostilo pa ga je ustrahovanja zaradi predsodkov. Pred sojenjem je tožilstvo Raviju ponudilo dogovor, po katerem mu ne bi bilo treba v zapor, a ga je zavrnil.

Raviju je grozilo do 10 let zaporne kazni. Sodnik Glenn Berman je ob izreku kazni dejal, da od Ravija niti enkrat ni slišal opravičila, in dodal, da njegovo dejanje najbolje opisujejo Clemtijeve besede – "povsem neprimerno". Sodnik je dodal, da po njegovem mnenju Ravijevo dejanje ni posledica sovraštva do Clementija, a je kriv "ogromne brezčutnosti".

Deportiran ne bo
Sodnik je Ravija okaral tudi, ker je svoje dejanje skušal prikriti. Poleg zaporne kazni je 20-letnika doletela triletna pogojna kazen, odslužiti pa bo moral še 300 ur družbenokoristnih del. Neki organizaciji, ki pomaga žrtvam predsodkom, bo moral plačati 10.000 ameriških dolarjev ter končati program o ustrahovanju na medmrežju in alternativnih življenjskih slogih. Berman je predlagal, da v Indiji rojenega Ravija ne deportirajo, ker je Clementi napisal pismo, naj tega ne naredijo.

Organizacija za pravice istospolnih v New Jerseyju je zaradi 30-dnevne zaporne kazni razočarana, hkrati pa se ji zdi 10-letna zaporna kazen prehuda. "To ni bila zgolj otroška šala, ki se je izjalovila. To ni bil zločin brez predsodkov," so zapisali v organizaciji.

Sojenje Raviju, na katerega se je odzval predsednik ZDA Barack Obama in je sprožilo ukrepe proti nasilju med vrstniki, je v ZDA vzbudilo veliko medijskega zanimanja.