Z osrednjim praznovanjem so začeli v petek, ko so po pravoslavnih cerkvah z oltarja simbolično prenesli Kristusov grob, v soboto pa so potekale maše, na katerih pa je bila navzočnost vernikov zaradi ukrepov za preprečevanje epidemije koronavirusa zelo omejena.
Po besedah paroha Srbske pravoslavne cerkve Perana Boškovića večina bogoslužij v pravoslavnih cerkvah ob veliki noči letos poteka brez navzočnosti vernikov.
Pravoslavni verniki so se na veliko noč pripravljali s sedemtedenskim postom, med katerim v ospredju ni zgolj odrekanje hrani, ampak tudi odrekanje slabim dejanjem.
Patriarh Srbske pravoslavne cerkve Porfirije Perić je v velikonočni poslanici izpostavil strah pred smrtjo, ki je viden tudi v času epidemije covida-19. Dodal je, da če pogledamo v zgodovino človeštva, vidimo, da ima človek samo en cilj – da si malo olajša in podaljša življenje. Toda človek s svojimi močmi smrti ne more premagati.
A česar človek ne zmore, zmore naš Gospod, ki je prišel med nas, vstal od mrtvih in nam od znotraj daroval življenje, je poudaril Perić. Tisti, ki verujejo v Kristusa in se trudijo živeti po njegovih zapovedih, so tako udeleženi tudi pri vstajenju. Zato se verniki veselijo praznika Kristusovega vstajenja, praznika življenja, je dejal v televizijski poslanici.
Današnje velikonočno bogoslužje je patriarh daroval v katedrali svetega Save v Beogradu. Pozval je k ohranitvi "cerkvene, nacionalne, jezikovne in kulturne enotnosti" ter bratski slogi, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
Putin brez maske
V moskovski katedrali Kristusa odrešenika pa je velikonočno bogoslužje vodil patriarh ruske pravoslavne cerkve Kiril, ki je izrazil upanje, da bi se ljudje čim prej popolnoma osvobodili novega koronavirusa.
Številni verniki so v katedrali nosili zaščitne maske. Bogoslužja se je udeležil tudi ruski predsednik Vladimir Putin, ki pa ni nosil maske. Nedavno je bil sicer cepljen proti covidu-19. V velikonočnem voščilu se je Putin zahvalil cerkvi, ker pomaga pri reševanju socialnih problemov in spodbujanju družinskih tradicij.
Pravoslavni kristjani so se zbrali tudi v baziliki Božjega groba v Jeruzalemu, kamor pa so lahko prišli zgolj cepljeni proti covidu in tisti, ki so to bolezen že preboleli. Verniki so se zaradi tega v okolici cerkve spopadli s policisti. Po poročanju lokalnih medijev so izraelske oblasti omejile število udeležencev. Za to so se deloma odločile tudi zaradi petkovega stampeda pod goro Meron.
Veliko noč danes praznujejo tudi pripadniki grške pravoslavne cerkve v Grčiji in koptski kristjani v Egiptu. Koptski papež Tavadros je bogoslužje z manjšim številom vernikov vodil v soboto v glavni katedrali v Kairu. Udeležilo se ga je lahko le deset odstotkov ljudi, kolikor jih lahko sprejme katedrala. "Molimo za konec te pandemije, ki je grozljivo zajela svet," je povedal v velikonočni pridigi. Molil je tudi za zdravstvene delavce.
Veliko noč skupaj s pravoslavni verniki v Sloveniji praznujejo tudi pravoslavni verniki v Črni gori, Severni Makedoniji, Rusiji in Gruziji, pa tudi v jeruzalemski, antiohijski, aleksandrijski in carigrajski patriarhiji. Nekatere druge pravoslavne cerkve pa so sprejele Milankovićev koledar in so veliko noč praznovale 4. aprila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje