Napad, ki je zahteval tudi civilne žrtve, v Nemčiji še vedno dviguje prah. Foto: EPA
Napad, ki je zahteval tudi civilne žrtve, v Nemčiji še vedno dviguje prah. Foto: EPA
Angela Merkel in Barack Obama
Merklova je med kladivom in nakovalom - večji del domače javnosti nasprotuje nemški vpletenosti v vojno v Afganistanu, ZDA pa želijo, da tja pošlje več vojakov. Foto: Reuters

Krvavi incident pri Kunduzu na severu Afganistana, ki ga je odredil nemški poveljnik, je v Nemčiji sprožil burne odzive. Novembra je odstopil nemški minister za delo in socialne zadeve Franz Josef Jung, ki je med napadom v prejšnji vladi kanclerke Angele Merkel vodil obrambno ministrstvo. Že pred njim sta s položaja odstopila načelnik generalštaba nemške vojske general Wolfgang Schneiderhan in državni sekretar na ministrstvu za obrambo Peter Wichert.

Naloga preiskovalne komisije, ki jo je ustanovil 34-članski odbor bundestaga za obrambo, je ugotoviti natančne okoliščine napada in politične odločitve, ki so mu sledile. Med okoli 93 pričami, ki jih bo komisija zaslišala, naj bi bila predvidoma januarja tudi kanclerka Merklova in obrambni minister Karl Theodor zu Guttenberg. Opozicija mu očita, da je vedel za civilne smrti napada, še preden je to priznal, in da ni bil povsem odkrit glede svoje vloge.

Cilj talibani ali cisterna?
Dodatno jezo so sprožila poročila o tem, da je nemški poveljnik napad naročil s ciljem uničenja talibanskih skrajnežev in ne zgolj uničenja ukradenih cistern, ki sta bili v rokah talibanov. Če je to res, se je nemški mandat v Afganistanu iz mirovne misije in obnovitvenih nalog spremenil v neodobrovajočo in v javnosti zelo sporno vojno, meni nemška opozicija.

Opozicija zaradi vedno bolj nejasnega mandata nemških sil v Afganistanu pritiska tudi na Merklovo. "Kanclerka nam mora povedati resnico," zahteva član komisije iz opozicijskih socialdemokratov (SPD) Rainer Arnold. Pričanje pred komisijo in branjenje vojske pred skeptičnim občinstvom, ki večinoma nasprotuje nemški vojaški navzočnosti v Afganistanu, pomeni nov udarec za Merklovo, ki je upala, da bo po osvojitvi novega kanclerskega mandata z novo koalicijsko partnerico FDP lažje vladala.

Zaslišanja naj bi se vleka več mesecev
Komisija bo vsebinsko delo začela januarja 2010. Zaradi številnih prič, ki jih nameravajo poklicati socialdemokrati, se bodo zaslišanja verjetno vlekla več mesecev. Večina zaslišanj bo opravljena pred javnostjo.

Parlamentarna preiskava poteka v času, ko Berlin premišljuje o pozivu Washingtona evropskim državam, naj v Afganistan pošljejo dodatne vojake. Nemčija ima v tej azijski državi trenutno 4.300 vojakov. Odločitve o pošiljanju dodatnih vojakov Merklova ne bo sprejela pred mednarodno konferenco o Afganistanu, ki naj bi potekala 28. januarja prihodnje leto.