Po ocenah je v Kongu že 250.000 beguncev. Foto: EPA
Po ocenah je v Kongu že 250.000 beguncev. Foto: EPA

Predlagano je, da bi se 17.000 policijskim in vojaškim enotam v DR-ju Kongo pridružilo še 3.000 vojakov, ki bi skušali pomagati pri umirjanju napetih razmer med Tutsiji in Hutuji. Varnostni svet naj bi predvidoma o tem glasoval še ta teden.

Zaradi spopadov med vladnimi silami in uporniki je na vzhodu države svoje domove zapustilo na stotisoče ljudi. Po zadnjih spopadih so uporniki zavzeli mesto Rwindi, severno od Gome, hkrati pa se nadaljujejo napori nekdanjega nigerijskega predsednika Oluseguna Obasandža, ki v imenu ZN-a skuša najti skupen jezik med sprtima stranema.

Nkunda za pogovore
General Nkunda, ki vodi uporniško vojsko Tutsijev, je po pogovorih z Obasandžem dejal, da podpira mirovni proces z vlado. Privolil je tudi v namestitev opazovalcev, ki bi nadzorovali premirje, a le, če to ne bodo ZN-ove mirovne enote. Vlada predsednika Josepha Kabile je do zdaj neposredna pogajanja z uporniki zavračala.

Gre za vojno za minerale?
V več tednov trajajočih spopadih je domove zapustilo okoli 250.000 ljudi. Nkunda trdi, da Tutsije varuje pred ruandskimi hutujskimi uporniki, ki so po genocidu leta 1994 pribežali v Kongo, vladne sile v Kongu pa obtožuje, da sodelujejo s hutujskimi uporniki, ker se želijo razširiti na vzhod države, bogat z minerali. Vlada pa Nkundo obtožuje, da ga podpira Ruanda.

M. R.