Vabimo vas, da bolje spoznate ljudi, ki krmilijo s politiko severne sosede!
ÖVP oz. Ljudska stranka: vodi jo 61- letni kancler Wolfgang Schüssel. Velja za prijaznega in mehkega konservativca trdnih načel, ki je naklonjen gospodarskemu liberalizmu in zmernosti v politiki. Podporniki so mu zaradi njegove umirjenosti in številnih talentov nadeli ime Mali princ. Igra čelo, klavir in nogomet, rad se sprehaja, v garaži pa ima VW hrošča. Njegova stranka velja za "črno", zavzema se za spodbujanje tržnega gospodarstva s socialno noto. Išče vmesno pot med ustvarjanjem podjetjem prijazne klime (pospešena privatizacija, manjši davki za podjetja, investicije v raziskave in razvoj) in državo blaginje (upokojitvena reforma, spodbujanje zaposlenosti). V stranki velik poudarek namenjajo tradicionalnim avstrijskim družinskim vrednotam in rimskokatoliški veri. Močno nasprotujejo članstvu Turčije v Uniji.
SPÖ oz. Socialdemokrati: vodi jih 46-letni Alfred Gusenbauer, ki je bil rojen v nič kaj premožni delavski družini. Že od šolskih dni je po srcu socialist, aktivno pa se je udeleževal tudi protestov proti oboroževanju in vojnam. Želi si prerazporeditve bogastva med sloji in zmanjšanja davčne obremenitve za državljane s povprečnimi dohodki. Velja za prijazno, malce nerodno očetovsko figuro, zato marsikdo dvomi, ali je osebnostno sposoben konkurirati Schüsslovi učinkovitosti in politični spretnosti. Precej podpore je izgubil zaradi vpletenosti v afero Bawag, kjer so si roke umazali s SPÖ-jem, tradicionalno povezani sindikati, lastniki te velike avstrijske banke (ponarejanje bilanc, velika izguba, škandali v vodstvu banke ipd.). Prav tako nekateri revnejši sloji Gusenbauerju zamerijo precej uživaški način življenja, saj ima rad drago rdeče vino in lepa potovanja. Njegova stranka, ki velja za rdečo, se zavzema za državo blaginje, večje davčne obremenitve bogatih in manjše revnih ter večjo obremenitev podjetij z vidika zagotavljanja pokojnin in plač najrevnejšim delavcem. V vladi bi poskrbeli za več vlaganj v infrastrukturo. Glede članstva Turčije v EU-ju so skeptični.
Zeleni: vodi jih 62-letni profesor ekonomije Alexander van der Bellen. Priznavajo mu, da je sposoben, saj stranka iz volitev v volitve pridobiva večji delež glasov. Stranka velja za realistično in praktično, tako kot njen voditelj, ki velja za umirjenega in zelo predanega svojemu položaju. Nasprotuje oboroževanju in uvajanju šolnin na avstrijskih univerzah, kar je stranko stalo sodelovanja v zdajšnji vladi kanclerja Schüssla, ko je ta po zmagi pred štirimi leti sestavljal novo koalicijo. Stranka v ospredje postavlja zavzemanje za pravice manjšin (Zeleni so večkrat izrecno podprli slovensko manjšino na Koroškem) in okoljevarstvo. Svoje korenine ima stranka v različnih pretežno študentskih protivojnih gibanjih iz 70 let. Zavzemajo se tudi za raziskovanje alternativnih virov energije, ustvarjanje služb z investicijami v transportni sektor in infrastrukturo ter ustvarjanje ugodnega okolja za izobraževanje (popoldansko varstvo za malčke, brezplačno šolstvo vse do konca univerzitetne poti ipd.). Podpirajo tudi članstvo Turčije v EU-ju.
FPÖ oz. Svobodnjaki: po Haiderjevem odhodu se je ta skrajno desna stranka znašla v neugodnem položaju, saj jo je zapustila večina vidnejših politikov. Zdaj jo vodi 37-letni zobozdravnik Heinz-Christian Strache, ki ga podporniki ljubkovalno kličejo Blue eyes zaradi menda nebeško modrih oči. Manj prijetna so njegova stališča, ki se od Haiderjevih ne razlikujejo: zahteva popolno ustavitev priseljevanja, ustanovitev ministrstva za "podomačenje" tujcev, izgon tisočev prebežnikov, posebne policijske sile za ukvarjanje s tujci in zmanjševanje pristojnosti, če že ne kar izstop Avstrije iz Evropske unije. Večkrat je odkrito zanikal namigovanja, da velja za islamofoba in človeka, ki ne priznava obstoja holokavsta. Njegova stranka je odeta v modro barvo. Ostro nasprotuje članstvu Turčije v Uniji.
BZÖ oz. Zveza za prihodnost Avstrije: pred letom dni jo je ustanovil Haider, jo odel v oranžne tone in se nato umaknil iz njenega vodstva. Namesto njega jo vodi 39-letni Peter Westenthaler, nekdanji programer in menedžer nogometnega kluba. Velja za dobrega retorika in nasprotnika priseljevanju. Zahteva izgon 300.000 tujcev iz Avstrije, kar je tretjina vseh. Pravi, da so priseljenci kriminalci, ki zlorabljajo državno pomoč, zato bi v Avstriji dovolil ostati le tistim, ki so se popolnoma asimilirali. Westenthalerja so večkrat obtožili, da je ksenofob in hujskač.
HPM oz. Lista Hansa Petra Martina: lista istoimenskega politika, ki se zavzema za demokracijo, pravičnost in nadzor. V širši javnosti je precej neznan in nima velikih možnosti za vstop v parlament.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje