Britanska sodnica Heather Hallett, ki je vodila preiskavo, je sklenila, da niti obveščevalci niti reševalci in policisti na kraju tragedije niso mogli preprečiti smrti žrtev. Kljub temu je bila Hallettova kritična do napak reševalcev in obveščevalcev in pripravila devet predlogov z namenom "reševanja življenj". Uradno je sklenila, da so bile žrtve nezakonito ubite.
Štiri eksplozije v treh minutah
V samomorilskih napadih na treh vlakih londonske podzemne železnice in na avtobusu, ki so jih izvedli štirje napadalci, je bilo ranjenih več kot 700 ljudi. Napadalci, ki jih je navdihnila teroristična mreža Al Kaida, so med jutranjo prometno konico, ko so bili vlaki in avtobusi polni ljudi, v razmaku vsega treh minut razstrelili bombe. Vsi štirje, stari so bili med 18 in 30 let, z izjemo enega rojeni Britanci iz pakistanskih priseljenskih družin so umrli.
Sorodniki žrtev zahtevali preiskavo
Preiskavo, katere cilj ni kogar koli obtožiti ali obsoditi, so zahtevali svojci žrtev, potem ko so se v zvezi z napadi pojavili številni očitki na račun ravnanja obveščevalnih in reševalnih služb. Ugotovitve preiskave so tako močno razočarale žrtve napada in sorodnike preminulih v najhujšem terorističnem napadu na britanskih tleh.
Dogajale so se napake
Notranja obveščevalna služba MI5 je spremljala dva izmed napadalcev, a ji kljub temu terorističnega dejanja ni uspelo preprečiti. Med šestmesečno preiskavo, v okviru katere so opravili vrsto zaslišanj in podrobno preučili dogajanje 7. julija 2005, se je izkazalo, da je so napake storili tudi v reševalni akciji med zmedo in pomanjkanjem sredstev prve pomoči ter radijskih povezav.
"Nihče ni odgovoren za smrti"
"Medicinski in znanstveni dokazi vodijo v en sam žalosten zaključek - vsaka izmed žrtev bi umrla v vsakem primeru," je dejala sodnica in tako zavrnila očitke, da bi lahko nekatere ranjene, ki so bili tik po napadu še živi, rešili. Dokazi po njenih besedah ne podpirajo očitkov, da bi "katera izmed organizacij ali neki posameznik povzročila oz. prispevala k smrtnim žrtvam." Dodala je, da bi 52 ljudi umrlo "ne glede na to, koliko časa bi reševalne službe potrebovale, da bi prišle do njih".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje