Tiskovni predstavnik izraelske etipske skupnosti, ki šteje okoli 100.000 pripadnikov, je omenjen ukrep označil kot diskriminatoren. Etiopski Judje se sicer že dolgo pritožujejo nad predsodki, ki jih doživljajo v Izraelu.
Zasebne pravoverne judovske šole, ki sredstva prejemajo tudi od države, so zanikale, da bi šlo za rasističen ukrep, in pojasnile, da dijaki iz priseljenskih družin potrebujejo posebna sredstva in razrede, da dosegli akademske standarde.
"Zavračanje etiopskih dijakov je preprosto napad na našo moralo in je v nasprotju z vrednotami družbe," je bil jasen izraelski premier in napovedal, da se šole s takimi ukrepi ne bodo izognile posledicami. Ob tem je še dejal, da je šolskemu ministru ukazal, da ukrepa kar se da odločno.
Peres: To je sramota
Predstavniki šolskega ministra so sporočili, da bodo šolam iz mesta Peth Tikva v osrednjem delu Izraela odtegnili državna sredstva, če ne bodo sprejele dijakov. Izraelski predsednik Šimon Peres je prejšnji teden politiko omenjenih šol označil za sramoto, ki je ne more sprejeti noben Izraelec.
Tri šole so nato le popustile kritikam in se le dva dni pred začetkom šole odločile, da bodo sprejele vseh sto otrok v normalne razrede in jim tudi ne bo potrebno delati sprejemnih izpitov. Da bi prilagoditev v normalnih razredih potekala čim bolj gladko naj bi jim v skladu z dogovorom država nudila še poseben program glede na potrebe posameznika.
Toda dogovor ravnateljev treh šol je potekal mimo šolskega ministrstva, ki ga je zaradi tega tudi takoj zavrnilo, medtem ko je svet staršev sporočil, da ne sprejema delitve med dijaki, saj to ni enakopravno.
Selitev tisočih po uradnem blagoslovu
Potem ko so leta 1973 vodilni izraelski rabini tudi uradno potrdili, da so etiopski Judje potomci svetopisemskega judovskega ljudstva Dan, s čimer jim je pripadla pravica do naselitve v Izraelu, se jih je v 80. in 90. letih prejšnjega stoletja prek zračnega mostu na tisoče preselilo v judovsko državo. Posebej sta znani operaciji Mojzes in Salamon iz leta 1984 in 1991, ko so Izraelci pred lakoto in državljansko vojno v Etiopiji rešili na tisoče Judov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje