Princ Charles, za katerega je znano, da podpira Tibet, je dalajlamo gostil leta 2004. Foto: EPA
Princ Charles, za katerega je znano, da podpira Tibet, je dalajlamo gostil leta 2004. Foto: EPA
Olimpijske igre v Pekingu
Peking se čedalje bolj kaže kot neposrečena in konfliktna izbira olimpijskega prizorišča. Foto: EPA
Dalajlama in Richard Gere
58-letni Gere bi rad videl, da Kitajska pusti, da Tibet sam odloči o svojem statusu. Foto: EPA

Skupina Free Tibet, ki se bojuje proti zlorabam človekovih pravic v Tibetu, je namreč sporočila, da so britanskega prestolonaslednika kot tudi mnoge druge javne osebnosti pozvali, naj se ne udeleži odprtja poletnih olimpijskih iger.

Ker princ Charles že dalj časa pozorno spremlja dogajanje v Tibetu, večkrat pa se je tudi srečal s tamkajšnjim duhovnim voditeljem dalajlamo, ga v olimpijsko kitajsko prestolnico nedvomno ne bo, je potrdil namestnik njegovega osebnega tajnika, Clive Alderton.

"Vprašali ste, ali se bo valižanski princ udeležil odprtja olimpijskih iger v Pekingu. Njegova kraljeva visokost se slovesnosti ne bo udeležila," je uradni odgovor z Buckinghamske palače. Ob tem ni povsem jasno, ali je bil princ Charles dejansko uradno povabljen v Peking in ali je njegova odločitev zares povezana s stanjem človekovih pravic v Tibetu.

Ni pa dvoma, da je najstarejši sin britanske kraljice Elizabete II. znan kot podpornik Tibeta; maja 2004 je gostil tudi dalajlamo.

Richard Gere za bojkot ob promociji filmov
Princ Charles nikakor ne bi bila prva ugledna javna osebnost, ki bi se odločila za bojkot iger na sporni lokaciji.

Najglasnejši nasprotnik olimpijskih iger v Pekingu je nedvomno hollywoodski zvezdnik Richard Gere, ki ob sprehodih po rdeči preprogi posveti velik del svojega časa prizadevanjem za Tibet.

Gere, osebni prijatelj dalajlame, je celo predsednik mednarodne kampanje za Tibet, k bojkotu iger pa je pozval lani, in sicer zaradi zlorab človekovih pravic. Za argumentacijo svojega stališča se je odločil kar na novinarski konferenci na beneškem filmskem festivalu ob promociji svojega najnovejšega filma I'm Not There.

McCartney proti zaradi krutosti z živalmi
Oskarjevskemu nominirancu se je pridružila tudi igralka Mia Farrow, ki igre zavrača zaradi domnevnega kitajskega financiranja genocida v Darfurju.

Britanska glasbena legenda Paul McCartney ima drugačne razloge - nekdanji član Beatlov v znak protesta zaradi živega odiranja živali v kitajski krznarski industriji na Kitajskem noče niti nastopiti, kaj šele podpreti olimpijske igre.

Nasprotnike pa ima Peking tudi na političnem prizorišču - lani je k bojkotu iger sredi boja za francoskega predsednika pozval tudi predsedniški kandidat Francois Bayrou.

K. S.