Coca Cola je sporočila, da bo ponovno proučila svoje varnostne prijeme. Foto: EPA
Coca Cola je sporočila, da bo ponovno proučila svoje varnostne prijeme. Foto: EPA
V Pepsiju so prepričani, da so s prijavo ravnali odgovorno. Foto: EPA

Ameriški zvezni agentje so akcijo pod krinko začeli po tem, ko jih je Pepsi obvestil o tem, da je dobil pismo, v katerem naj bi mu neki delavec, zaposlen pri Coca Coli, ponudil podrobne podatke o produktih, ki jih razvija njegov največji konkurent. Kasneje naj bi agentu pod krinko predali 14 strani zaupnih dokumentov Coca Cole.

Šlo naj bi za skrbno varovane skrivnosti, za katere naj bi zahtevali 10.000 dolarjev, hkrati pa so ponujali tudi podrobnosti o produktih v razvoju, ki naj bi bile skrivnost tudi za skoraj celotno Coca Colo. Za neke druge podatke je trojica dobila 5.000 dolarjev, dogovarjala pa se je tudi za predajo zelo pomembnih podatkov, za katere naj bi iztržili 1,5 milijona dolarjev. Pepsiju so želeli prodati vzorec pijače, ki jo Coca Cola še razvija. Policija jih je prijela 4. julija.

Agentje so nato trojico, ki je bila zaposlena v Coca Coli, spremljali s pomočjo videokamer in ugotovili, da je v službi na skrivaj pridobivala podatke in jih nosila iz podjetja.

Predstavnik Pepsija je dejal, da je podjetje z veseljem pomagalo in poudaril, da je lahko tekmovalnost tudi kruta, predvsem pa mora biti poštena in legalna. Pojasnil je, da bi to naredilo vsako odgovorno podjetje.