Vojska je protestnikom najprej zagrozila, naj se v desetih minutah razidejo, in v zrak izstrelila več opozorilnih strelov, kasneje pa svojo grožnjo uresničila. V spopadih z varnostnimi silami je bil ubit japonski fotograf, kar je potrdilo tudi japonsko veleposlaništvo v Jangonu, streli pa so bili usodni še za devet protestnikov. Še 11 ljudi je bilo ranjenih.
Ob zori so varnostne sile vdrle v dva budistična samostana v Jangonu in v še nekaj drugih po državi ter priprle več sto menihov, ki vodijo več kot teden dni trajajoče proteste. Na večjih križiščih v Jangonu, predvsem v bližini pagode Švegadon in v središču mesta, kjer se vsak dan začenjajo oz. potekajo protesti, so postavljene barikade z bodečo žico.
Pet žrtev nasilja
V včerajšnjem izbruhu nasilja je umrlo pet menihov, več sto so jih priprli. Protestniki zahtevajo demokracijo in odstop vojaške hunte, ki je na oblasti že 19 let, povod za proteste pa je bila velika podražitev cen goriva.
Gambari bo lahko prišel v državo
Države članice Varnostnega sveta ZN-a so med izrednim zasedanjem pritisnile na vladajočo vojaško hunto, naj čim prej dovoli obisk posebnega odposlanca ZN-a Ibrahima Gambarija, in jo pozvale, naj se vzdrži nasilja, niso pa sprejele uradne listine. Predstavnik generalnega sekretarja ZN-a je sporočil, da je hunta privolila v prihod Gambarija, s katerim bo razpravljala o krizi v državi. Gambari se trenutno nahaja v sosedi Mjanmara, na Tajskem.
EU in nekatere druge države so že ostro obsodili dejanja vojaške hunte, Kitajska pa je zavrnila uvedbo sankcij, češ da to ne bi nič pomagalo. Danes je kitajsko zunanje ministrstvo vseeno izrazilo veliko zaskrbljenost nad dogajanjem v Mjanmaru, vse vpletene pa pozvalo, naj se s težavami spopadejo, še preden se razmere še zaostrijo. Kitajska je sicer največja dobaviteljica orožja vladajoči mjanmarski hunti.
ZDA uradnikom zamrznile račune
Bela hiša je sporočila, da bo za državo še naprej uporabljala ime Burma, s čimer želi izraziti podporo prodemokratičnemu gibanju. Iz ameriškega finančnega ministrstva pa so sporočili, da so proti 14 uglednim mjanmarskim uradnikom uvedli sankcije, s čimer so prepovedali vse finančne transakcije iz ZDA z njimi, zamrznili pa bodo tudi vse njihove račune, ki sodijo pod ameriško pristojnost.
Nasilje po uvedbi prepovedi zbiranja
Protesti, ki se jih je udeležilo tudi več kot 100.000 ljudi, so prvih osem dni potekali mirno, deveti dan pa je izbruhnilo nasilje. Hunta je v Jangonu in Mandalaju za prihodnjih 60 dni uvedla policijsko uro, ki velja od zore do mraka, in prepovedala vsakršno zbiranje, kar pa protestnikov ni ustavilo, da ne bi znova izrazili svojega mirnega nasprotovanja oblastem. Toda pričakali so jih policisti z gumijevkami in s solzivcem in izbruhnilo je nasilje, policisti so se znesli nad bosonogimi menihi in drugimi protestniki, veliko pa so jih tudi pridržali in jim preprečili udeležbo protestov.
Poznavalci opozarjajo, da bi se lahko ponovila zgodba iz leta 1988, ko so oblasti proteste krvavo zatrle s streljanjem vsevprek. Pri tem je bilo več tisoč žrtev.
K. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje