Na vrhu skupine G-8 leta 2005 v škotskem mestu Gleneagles so se gospodarsko najbolj razvite države zavezale, da bodo do leta 2010 pomoč Afriki povečale na 25 milijard dolarjev letno. Do konca lanskega leta je bila zagotovljena le tretjina tega zneska, medtem ko naj bi letos dosegli polovico, kar pa je še vedno manj ob oljub, v poročilu ugotavlja nevladna organizacija One.
Medtem ko so nekatere države iz skupine G-8 dosegle ali celo presegle zastavljene cilje, pa tega še posebej ni uspelo Franciji in Italiji, kar meče senco na celotno skupino držav. Italija je zagotovila le tri odstotke od obljubljenega zneska in namesto povečevana pomoči je to še zmanjšala. Francija je zagotovila le sedem odstotkov obljubljene pomoči.
Italija nima verodostojnosti
Italija je gostiteljica letošnjega vrha G-8 in organizacija One jo v poročilu poziva, da spremeni svoj odnos do Afrike, če si noče nakopati sramote. Lani je največja donatorka postala Nemčija in tako prehitela Francijo, ki je do zdaj tradicionalno igrala pomembno vlogo v svojih nekdanjih kolonijah, predvsem v zahodni Afriki.
"Italija je dejala, da je Afriko postavila za eno od prioritet na prihajajočem vrhu G-8. Toda glede na njeno dosedanje izpolnjevanje obljub nima verodostojnosti, da bi lahko gostila razpravo o tako pomembnem vprašanju," je bilo kritično poročilo organizacije, ki jo je ustanovil irski rokerski zvezdnik Bono.
Italijanski premier Silvio Berlusconi se je v sredo zavzel za odločno ukrepanje bogatih držav v boju proti revščini na afriški celini, vendar je pri tem nekatere afriške voditelje obtožila, da denar raje nakazujejo na svoje švicarske račune, kot pa da bi pomagali svojim ljudem.
Kriza "posrkala" denar za pomoč
Uvod v poročilo sta napisala britanski zvezdnik Bob Geldof in nekdanji generalni sekretar ZN-a Kofi Annan, ki sta opozorila, da so najrevnejši na svetu najmanj pridobili z globalizacijo, po drugi strani pa največ izgubili med svetovno gospodarsko krizo, za katero niso sami krivi.
In prav kriza je eden izmed razlogov za zmanjšanje pomoči Afriki, saj so bile številne razvite države svoje finančne sisteme prisiljene reševati z milijardami dolarjev pomoči, tako da je zmanjkalo denarja za pomoč manj razvitim državam. Mnogi se bojijo, da se bo zaradi trenutne krize izničilo tudi tisto nekaj napredka, ki so ga dosegli v zadnjih letih.
G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje