V mestu Padang na zahodu Sumatre, ki ga je sredin potres z magnitudo 7,6 najbolj prizadel, je po zadnjih podatkih ZN-a umrlo več kot tisoč ljudi, a oblasti se bojijo, da bo ta številka še narasla, saj reševalcem se še ni uspelo dokopati do vseh žrtev, ki so ujete pod ruševinami hiš, šol, bolnišnic in hotelov.
Ranjenih je več kot 2.100 ljudi in porušenih okoli 2.600 zgradb. Na tisoče ljudi, ki so ostali brez vsega, nujno potrebuje pomoč, vendar njeno dostavo in reševalne akcije ovirajo prekinjene komunikacijske vezi in pomanjkanje težkih strojev za odstranjevanje posledic.
"Izpod ruševin smo potegnili 38 otrok. Prvi dan jih je bilo nekaj še živih, vendar so bili vsi zadnji mrtvi," tragične razmere na ruševinah šole opisuje delovodja Suria in pojasnjuje, da je v podrti zgradbi še veliko trupel, vendar v zadnjem delu, kjer jih je težko doseči. "Lahko se jih vonja," pravi in glavni vzrok za tako veliko žrtev vidi v slabo zgrajenih zgradbah na potresno izjemno dejavnem območju.
Slovenci na prizadeto območje
Na pomoč pri reševanju izpod ruševin so v četrtek zvečer iz Budimpešte proti Indoneziji odleteli tudi slovenski reševalci. Na prizadeto ombočje je odšlo 11 vodnikov z reševalnimi psi in njihov vodja, ki so še vedno na poti, na Sumatro pa bodo prispeli jutri zjutraj po slovenskem času.
Reševalci se bojujejo s časom, saj je vsako uro manj možnosti, da bi med ruševinami našli preživele. Da bi izpod porušene šole po 40 urah rešili 21-letno študentko Sari, so tako morali zgraditi poseben predor med ostanki zgradbe, navzoči pa so požrtvovalne reševalce nagradili z aplavzom.
Na terenu je tudi posebna skupina medicinskih strokovnjakov iz organizacije Zdravniki brez meja, ki so specializirani za zdravljenje žrtev "poškodbenega sindroma", ko obstaja resna možnost, da zaradi notranjih poškodb in posledično sproščenih toksinov pride do odpovedi ledvic.
Razmere v Padangu so na trenutke kaotične, saj prihaja do pomanjkanja goriva, hrane in pitne vode. Še huje naj bi bilo v bližnjem Pariamanu, kjer so številne hiše zravnane z zemljo, medtem ko se za odročna gorata območja še ne ve, kako hude so posledice silovitega tresenja tal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje