Pozornost Evrope je še vedno usmerjena v prebežniško krizo. Vse glasnejše so domneve, da je priseljevanje pravzaprav načrt nemške vlade, kako ob upadu prebivalstva rešiti svoje močno gospodarstvo. V nemški paradiž so begunce vabili z reportažami o obljubljeni deželi na arabskih televizijah, nemška vlada je ob velikodušnih izjavah kanclerke Angele Merkel objavila celo promocijski video, kako v Nemčiji do službe.
Potrebuje se milijon priseljencev na leto
V Grčijo je letos pobegnilo že okoli 300 tisoč ljudi. Reka prebežnikov se vali večinoma proti Nemčiji, kamor jih je prispelo že skoraj pol milijona, do konca leta naj bi jih še enkrat toliko. A bolj kot človekoljubna nota Nemčijo, tako zunanji ekonomski strokovnjaki, žene gospodarski interes. Prav omenjeni Johann Fuchs iz Nürnberga, ki je spregovoril za Televizijo Slovenija, je soavtor študije, objavljene pred pol leta - torej pred izbruhom prebežniške krize, po kateri Nemčija letno potrebuje pritok milijona priseljencev.
Polovica podjetij išče delavce
Ključni podatek: v prihodnjih desetletjih bo število Nemcev upadlo za več kot 10 milijonov - kot bi izbrisali mesta Berlin, Hamburg, München, Köln, Frankfurt, Stuttgart in Düsseldorf. Delavcev bo za tretjino manj. In drugič: brezposelnost je v Nemčiji zdaj najnižja med vsemi evropskimi državami (4,7-odstotna oz. pol nižja, kot je povprečje Evropske unije). Kar 45 odstotkov podjetij, torej skorajda vsako drugo nemško podjetje, ima težave z iskanjem primernih delavcev.
Prihodnje leto bo, tako napovedi, nemški BDP zrasel za le dva odstotka - to uvršča Nemčijo šele na 17. mesto med vsemi evropskimi državami. Prejšnji teden pa so ekonomisti z Oxforda v svoji raziskavi zapisali, da bi milijon novih nemški bruto domači proizvod dodatno dvignilo za 0,6 odstotka.
Vsak peti Nemec je že priseljenec
Za naslednji nemški gospodarski čudež bo pod črto torej potrebna nova delovna sila. Da bi to lahko bili bližnjevzhodni begunci, vodje nemških industrijskih velikanov ne skrivajo. Naj jim odprejo vrata, je bila pred dnevi zelo jasna tudi kanclerka.
"Kjer koli je to mogoče, dajte ljudem možnost, spodbujam vas k temu, da to storite," je v nagovoru največjim industrialcem poudarila Merklova. V Berlinu so te dni razdelili pet tisoč načrtov mesta v arabščini, kar potrjuje načrtno delo. A Nemčija je že zdaj dežela priseljencev, saj v njej živi kar 16 milijonov migrantov, torej vsak peti Nemec je priseljenec.
Obvestilo uredništva:
Zaradi številnih komentarjev in zagotavljanja čim višjih standardov razprave pod članki o begunski krizi smo se odločili, da komentiranje na portalu rtvslo.si omogočimo pod eno novico. Ne gre za cenzuro ali blokado, temveč za vzdrževanje ravni komunikacije na portalu javne RTV, ki je zavezana k takšnim merilom.
Svoje mnenje o dogajanju z begunsko krizo lahko ob spoštovanju forumskih pravil MMC RTV SLO izrazite v komentarjih pod novico: Evropska unija lahko pomaga državam, najbolj izpostavljenim v begunski krizi