"Dovolili smo namestitev sistema v nekdanjem letalskem oporišču v Deveselu v okrožju Olt," je na novinarski konferenci oznanil romunski predsednik Traian Basescu in dodal, da je to najvišja stopnja varnosti, ki jo lahko doseže Romunija.
Omenjeno letalsko oporišče, ki leži okoli 230 kilometrov zahodno od Bukarešte, bo še naprej ostalo pod nadzorom Romunije, v njem pa bo v povprečju nameščenih okoli 200 ameriških vojakov. Zmogljivost je največ 500 ameriških vojakov.
Sistem naj bi začel delovati do leta 2015, nameščenih pa bo 24 prestreznikov tipa SM-3.
Dogovor o postavitvi dela ameriškega protiraketnega ščita na romunskem ozemlju je bil dosežen med obiskom ameriške državne podsekretarke za nadzor nad oborožitvijo in mednarodno varnost Ellen Tauscher.
Ameriški predsednik Barack Obama se je septembra 2009 odpovedal projektu, ki ga je zasnoval njegov predhodnik George Bush in je predvideval postavitev radarja na Češkem ter deset prestreznikov na Poljskem.
V nasprotju z drugimi članicami Evropske unije je v Romuniji tamkajšnja javnost zelo naklonjena ameriški vojaški politiki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje