Ruski predsednik Vladimir Putin ima za seboj - kar zadeva njegov javni ugled - precej slabe tedne. Naj ne bo nobene pomote; sam je kriv za to. Celotna afera z žensko, če ne kar dekliško pankersko zasedbo Pussy Riot ga je mogoče utrdila kot neizprosnega avtokrata z nekimi pravoslavnimi vrednotami na domačem igrišču, a na mednarodnem parketu je izvisel kot 59-letni vladar s tako malenkostnimi kompleksi, da je pripravljen celo mlade punce pošiljati v zapor, če na kakršen koli izviren način povzdignejo glas proti njemu. Na koncu se je Putin v past, ki jo je spletel njegov sodni sistem, javno blagoslovila, torej upravičila pa sama Cerkev, ujel sam. Če bi dekleta pomilostil, bi izpadel kot – da uporabimo že zapisano besedo - "pussy". Zdaj, ko so zaprta, je še vedno "pussy". Ime glasbene skupine ne bi moglo biti bolj na mestu.
Marsikdo se je ob celotnem fiasku spomnil tudi na to, da sta Putin in nekdanji italijanski premier Silvio Berlusconi velika prijatelja in da ga je Putin redno (in zasebno) obiskoval, tudi na tistih "bunga bunga orgijah", kjer se je na veliko seksalo z mladimi dekleti. A to so bila politično nekritična dekleta z drugimi vrednotami v življenju.
Razgaljenje Putinovega bogastva
Napoved kaže, da se bodo deževni tedni za Putina nadaljevali. Doletela ga je nova sramota, tokrat v obliki skrbno pripravljene publikacije, ki jo je natisnila oporečniškaskupina Solidarnost, njen najvidnejši predstavnik pa je Boris Nemcov. Pred časom je Nemcov služboval kot namestnik ruskega premierja (1997-1998), danes pa je eden izmed glavnih opozicijskih voditeljev. To, da zunaj Rusije ljudje bore malo vejo o njem, pove več o Rusiji kot pa o samem Nemcovu.
Publikacija nosi naslov "Življenje sužnja galeje", obsega 32 strani, v njej pa je natančno popisano bogastvo ruskega carja Putina. Med pripravo članka si je bilo publikacijo še vedno mogoče ogledati na spletu.
Za začetek bi bilo Putinu v teoriji težko dostavljati pošto, saj domuje na dvajsetih različnih naslovih po vsej državi, in sicer v razkošnih vilah, med katerimi so nekatere poletne palače, druge pa zimska prebivališča z zasebnimi smučišči, savnami, sobanami za igranje biljarda in vsem, kar se človek še lahko spomni, vključno z osebno "predsedniško cerkvijo". Poleg tega ima štiri jahte (od katerih ima ena pet nadstropij) s kopališči, toplimi kopelmi, fontanami, žari in kopalnicami iz marmorja. Vsaj ena jahta ima, kot že rečeno, vinsko klet – pri kateri se najbrž tudi ni varčevalo, čeprav je država, ki jo vodi Putin, v krizi. K vodni flotilji sodi zraven tudi zračna, v kateri je skupno 58 zasebnih helikopterjev in letal – spet z izjemnimi stranišči. To je bogastvo, navaja poročilo, ki si ga je Putin »nagrabil« na oblasti od leta 2000 in za vzdrževanje katerega morajo ruski davkoplačevalci, med katerimi jih 20 milijonov dobesedno životari, plačevati na desetine milijonov dolarjev.
Vladimir Hilton
Putin ves čas svoje vladavine goji javno podobo, da je »človek skromnih okusov«. Leta 2008 je celo potarnal, da je »suženj galerije« (od tu tudi naslov publikacije), s čimer je najverjetneje želel sporočiti, da je venomer na očeh javnosti, v luči žarometov in da ga to pač nekoliko moti. Kar je spet v paradoksu z njegovim lastnim početjem. Vedno se namreč nastavlja objektivom oziroma, natančneje povedano, pozira pred njimi. Med zadnjo predvolilno kampanjo smo ga tako lahko videli v vseh mogočih položajih, večkrat tudi razgaljenega. Če ga to resnično moti, potem trpi za sindromom Paris Hilton.
Kar zadeva opazke na račun svojega bogastva, jih je Putin venomer zavrnil kot čenče oziroma "smrkelj, ki teče iz nosov zahodnih novinarjev". To, da so ga razkrinkali ruski oporečniki, mora tako biti zanj še posebej nadležno spoznanje. Putin je prijavil prihodek manj kot 100.000 evrov na leto, a že njegovih 11 ur, ki jih je Solidarnost prepoznala na različnih fotografijah, je vrednih šestkrat več kot njegova letna plača. Ravno tako je prijavil, da ima v lasti tri avtomobile, a jih ima v resnici okrog 700.
Kaj zdaj?
Putinov predstavnik za odnose z javnostmi Dmitri Peskov se je na vse skupaj odzval z medlo izjavo, da je vse našteto vladna last, ki je Putinu kot predsedniku države na voljo. Toda tej razlagi malokdo naseda. V Rusiji ni vlade. V Rusiji je režim. In ta režim je Putin. To je razvidno vsakič, pa naj si gre za Pussy Rior ali zlate kahle na letalu.
"Eden izmed najresnejših razlogov, zakaj se Putin drži oblasti, je atmosfera bogastva in razkošja, na katera se je privadil. V državi, kjer se 20 milijonov ljudi komajda prebija iz meseca v mesec, je razkošno življenje predsednika odkrit in ciničen izziv družbi. Absolutno ne moremo trpeti tega," je navedeno v poročilu, ki kliče po korenitih družbenih spremembah. Želja po njih naj bi se po prepričanju Nemcova krepila predvsem v liberalnejšem, srednjem sloju prebivalstva. A do sprememb je še dolga pot, kar priznava tudi Nemcov sam, ko pravi, da je zelo dolgo časa iskal tiskarja, ki je bil pripravljen natisniti publikacijo. Za zdaj po poti do sprememb hodijo samo najpogumnejši. In velikokrat ta pot vodi v zapor.
Erik Valenčič
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje