"Dejavnost ni združljiva s statusom diplomatskega uradnika, narava dejanja je očitno sovražna do Ruske federacije. Za tujega diplomata veljajo ukrepi v skladu z mednarodnopravnimi normami," so po aretaciji sporočili ruski obveščevalci.
Estonija je obsodila aretacijo in zatrdila, da je šlo za prevaro, s katero je diplomat izpadel kot vohun. Incident kaže, da Rusija v svojem odnosu do Evrope izbira spopad, še meni uradni Talin.
Estonsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da je Latteja FSB zadržal uro in pol, potem ko je končal delovno srečanjem na univerzi v Sankt Peterburgu. "Obtožba, da je posedoval zaupne dokumente, je neutemeljena. Gre za provokacijo. Celoten incident je bil prevara," je sporočil tiskovni predstavnik.
Estonija je aprila izgnala enega ruskega diplomata. Rusko veleposlaništvo v Talinu je potezo takrat označilo za neprijateljsko in neutemeljeno potezo proti Moskvi.
Diplomatski spori, izgoni in aretacije
Rusija in zahodne države so se od začetka leta zapletle v niz diplomatskih sporov, ki so vključevali izgone diplomatov. Baltske države in Italija, Nemčija, Bolgarija, Romunija ter druge države so z Rusijo recipročno izgnale več diplomatov.
Izgoni z evropske strani so bili v veliki meri izvedeni v znak solidarnosti s Češko, ki je izgnala 18 ruskih diplomatov, ker naj bi bila Moskva odgovorna za eksplozijo skladišča orožja na vzhodu države leta 2014.
V zadnjih mesecih so poleg tega v Nemčiji zaradi domnevnega vohunjenja za Moskvo prijeli ruskega znanstvenika, v Italiji pa mornariškega kapitana, ki je zaupne vojaške dokumente prodal uslužbencu na ruskem veleposlaništvu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje