Prizor iz časa napada Trumpovih podpornikov na kongres 6. januarja. Foto: Reuters
Prizor iz časa napada Trumpovih podpornikov na kongres 6. januarja. Foto: Reuters

Ustanovljena bo po modelu komisije po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001.
Komisija za preiskavo dejstev in vzrokov za "domači teroristični napad", kot je napad na kongres opredelila demokratka Nancy Pelosi, bo neodvisna od kongresa, ki jo bo le potrdil.

Preiskala bo tudi pripravljenost kongresne policije in drugih policij po ZDA na grožnje Trumpovih privržencev. Ustanovitev komisije je podprl celo največji Trumpov privrženec v senatu, Lindsey Graham iz Južne Karoline.

Trumpa je zaradi spodbujanja k napadu doletela že druga ustavna obtožba v štirih letih mandata. Za obsodbo je sicer glasovala večina senatorjev, ne pa tudi vsaj dve tretjini vseh, zato Trump ni bil obsojen. Ob 50 demokratih je zanjo glasovalo še sedem republikancev, ki jim zdaj zaradi tega stranke na ravni njihovih zveznih držav izrekajo ukore.

Vodja senatne republikanske manjšine Mitch McConnell sicer ni glasoval za obsodbo, je pa po glasovanju dejal, da je Trump kriv za napad. "Nobenega dvoma ni pri nikomer , da je predsednik Trump praktično in moralno odgovoren za provokacijo dogodkov 6. januarja," je dejal McConnell in dodal, da lahko Trump še vedno kazensko in civilno odgovarja za vse, kar je storil na položaju. "Ničemur se mu še ni uspelo izogniti," je dejal senator.

McConnel, senator iz Kentuckyja, naj bi glasoval proti obsodbi le zaradi tega, ker Trumpa ni več na položaju in ker naj ne bi verjel, da je ustavna obtožba instrument, s katerim bi nekdanjega predsednika prisilili, da odgovarja za svoja dejanja.

Demokratski kongresnik toži Trumpa in odvetnika

Demokratski kongresnik Bennie Thompson iz Misisipija, ki predseduje odboru za domovinsko varnost, je v torek vložil tožbo proti nekdanjemu predsedniku ZDA Donaldu Turmpu in njegovemu odvetniku Rudyju Giulianiju zaradi spodbujanja napada na kongres 6. januarja.

Gre za prvo od podobnih tožb, ki se bodo vlagale po ZDA, potem ko zvezni senat v soboto ni zbral dvotretjinske večine za obsodbo Trumpa v ustavni obtožbi."Upor je bil posledica skrbno premišljenega načrta Trumpa, Giulianija in skrajnežev, kot sta skupini Oath Keepers in Ponosni fantje, ki so si delili cilj ustrahovanja, nadlegovanja in groženj za ustavitev potrditve izida predsedniških volitev v kongresu," trdi tožba, ki zahteva za zdaj še neopredeljeno denarno kazen.

Tožba je bila vložena na zveznem sodišču v prestolnici Washington po zakonu iz časa rekonstrukcije takoj po državljanski vojni v 19. stoletju, ki nosi ime po rasistični organizaciji Kukluksklan. Še več tožb se pričakuje od drugih članov kongresa.

Trumpa čakajo novi postopki

74-letnemu Trumpu sicer grozi kazenska preiskava finančnih prevar, ki jo vodi tožilec Manhattna Cyrus Vance, kazensko preiskavo kršenja volilne zakonodaje pa je sprožila tudi tožilka iz Atlante, ker naj bi Trump pritiskal na državne uradnike, da spremenijo izid volitev njemu v korist.

Za zdaj se spoprijema tudi z dvema civilnima tožbama žensk, ki trdita, da ju je spolno napadel. Dokler je bil na položaju, je bil pred tema tožbama varen. Obetajo pa se tudi civilne tožbe zaradi napada na kongres in morda tudi kazenska preiskava pravosodnega ministrstva ZDA.

Ob vsem tem želi Trump še naprej voditi republikansko stranko, vplivati na izbire političnih kandidatov in morda spet kandidirati za predsednika čez štiri leta.

Wall Street Journal: Republikanski strani grozi propad

"Republikanska stranka je dobila opozorilo, da ji grozi propad, če se ne oddalji od poškodovanega Trumpa, ki jo vleče na dno," je v uredniškem komentarju v ponedeljek zapisal konservativni Wall Street Journal, ki poudarja, da je vsem, ki niso slepi, jasno, da je Trump kriv za napad 6. januarja.

"Senatna oprostitev Trumpa ne rešuje pred kazensko in civilno odgovornostjo za dejanja na položaju," opozarja časopis, še posebej zaradi tega, ker ni ukrepal niti potem, ko so ga republikanski voditelji obvestili o nevarnosti in prosili, naj odvrne svoje podpornike.

"Država gre stran od Trumpovega predsednikovanja, republikanska stranka pa bo ostala v divjini, dokler tega ne stori še sama," še piše Wall Street Journal.