Za ustavno obtožbo zaradi domnevnega spodbujanja vstaje oz. vdora v kongres 6. januarja, v katerem je bilo ubitih pet ljudi, je tako glasovalo 48 demokratskih senatorjev, dva neodvisna in sedem republikanskih. Donald Trump je tako že drugič v manj kot enem letu oproščen v postopku ustavne obtožbe.
Med sedmerico republikancev, ki je obsodbo podprla, je največ tvegala Lisa Murkowski, ki se želi leta 2022 na vmesnih volitvah potegovati za nov mandat. Drugi so napovedali upokojitev ali pa bili pred kratkim izvoljeni za šestletni mandat, je poročal dopisnik iz Washingtona Andrej Stopar. Sicer pa so republikanci ostali neomajni. Predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi je dejala: "Strahopetni senatorji, ki niso upali priznati, kaj je predsednik storil, in to na škodo države, bodo imeli priložnost, da neposlušne udarijo po prstih. Ljudi sankcioniramo zaradi napačne rabe pisarniškega materiala, za spodbujanje k vstaji na Kapitolu, zaradi česar umrejo ljudje, pa ne."
Trump: Lov na čarovnice
Nekdanji ameriški predsednik je v prvem odzivu, izjavi za javnost, ki jo je poslal ameriškim medijem, zapisal, da je šlo pri ustavni obtožbi "za še eno poglavje v največjem lovu na čarovnice v zgodovini države", navaja Reuters.
V izjavi sicer ni omenil nemirov 6. januarja, je pa ponovil svoje dozdajšnje trditve, da demokratska stranka "podpira drhal in opravičuje tiste, ki netijo nemire". Obenem je namignil, da se politiki še ni odpovedal, in svojim podpornikom obljubil, da bodo lahko "skupaj nadaljevali to neverjetno potovanje in dosegli, da bo Amerika znova velika za vse naše ljudi".
Na glasovanje se je odzval tudi trenutni predsednik Joe Biden, ki je dejal, da obtožbe proti njegovemu predhodniku niso sporne, ne glede na to, da ga senat ni obsodil. "Čeprav končno glasovanje ni privedlo do obsodbe, pa vsebina obtožb ni pod vprašajem," je dejal Biden. "To je žalostno poglavje v naši zgodovini in nas je opozorilo, kako krhka je demokracija. Da jo je treba vedno braniti, da je treba biti vedno pozoren."
McConnell: Nobenega dvoma ni, da je Trump odgovoren za dogodke tistega dne, ampak ...
"Nobenega dvoma ni, da je Trump praktično in moralno odgovoren za dogodke tistega dne. Ljudje, ki so napadli to zgradbo, so verjeli, da izpolnjujejo želje in navodila njihovega predsednika. Napadli so v njegovem imenu, nosili njegove transparente in kričali zvestobo," je dejal vodja senatne manjšine, republikanec Mitch McConnell, in dodal, da to ni nič čudnega glede na laži, s katerimi je pital podpornike.
Vendar pa je vseeno glasoval proti obsodbi, ker senat ni pristojen za obsodbo nekdanjega predsednika. "To telo ni bilo narejeno kot najvišje moralno razsodišče države," je dejal in dodal, da bi, če bi bil Trump še vedno na položaju, skrbno razmislil o možnosti obsodbe.
Najprej so želeli o telefonskem pogovoru z McCarthyjem zaslišati priče, a so si premislili
Republikanska predstavnica iz Washingtona Jaime Herrera Beutler je pred glasovanjem nepričakovano razkrila nove podrobnosti telefonskega pogovora med Trumpom in vodjo republikanske manjšine v predstavniškem domu kongresa Kevinom McCarthyjem. Vsebino pogovora je sicer že v petek zvečer objavila televizija CNN.
McCarthy naj bi med vdorom množice v kongres 6. januarja iz svoje pisarne, v katero so vlamljali izgredniki, poklical Trumpa in ga pozval, naj svoje privržence pozove, da prenehajo.
Trump mu je sprva odgovoril, da kongres napadajo pripadniki levičarskega gibanja Antifa. McCarthy mu je odgovoril, da gre za njegove privržence, in ga spet prosil, naj jih pozove k umiku. "Kevin, očitno so ti ljudje bolj razburjeni glede volitev kot ti," naj bi mu odgovoril takratni ameriški predsednik. Nato se je med njima vnel prepir.
McCarthy je teden dni pozneje kongresnikom dejal, da Trump "nosi odgovornost" za vdor v Kapitol. Pozneje, po obisku Trumpa na njegovem novem domu na Floridi, si je premislil.
Vodja tožnikov, demokratski predstavnik Marylanda Jamie Raskin, je dejal, da je domnevni telefonski klic "nov dokaz o Trumpovem spodbujanju upora". "Predstavljajte si, da ste obtoženi požiga. Velika razlika je, ali ste stekli na pomoč in gasili plamene ali ste stali ob strani in veselo opazovali," je dodal.
Ameriški senat, vseh 50 demokratov in 10 republikancev, je po razkritju že izglasoval možnost, da v proces ustavne obtožbe pokliče priče – kot prva naj bi nastopila prav kongresnica Jaime Herrera Beutler –, kar bi lahko zavleklo postopek še za nekaj dni.
Sledilo je krizno zasedanje, po katerem je sledilo novo presenečenje, da izjavo kongresnice vložijo med dokaze, medtem ko njenega zaslišanja, niti zaslišanja drugih prič, ne bo, je poročal BBC.
Pričakovana oprostitev Trumpa
Že od samega začetka procesa je bilo pričakovati, da bo ustavna obtožba propadla, saj je za obsodbo potrebna dvotretjinska večina v senatu, kjer imajo republikanci in demokrati po 50 sedežev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje