Milei se je zaradi kriptovalute znašel na udaru kritik. Foto: Reuters
Milei se je zaradi kriptovalute znašel na udaru kritik. Foto: Reuters

Milei je v objavi o novi kriptovaluti $LIBRA v petek zapisal, da bo pomagala majhnim in zagonskim podjetjem. Objavil je tudi povezavo, prek katere je bilo mogoče kupiti kovanec, zaradi česar se je zelo hitro povzpela njegova vrednost. Po nekaj urah je Milei objavo izbrisal, vrednost kriptovalute pa je strmoglavila, zaradi česar so vlagatelji izgubili večino svojega denarja.

Več opozicijskih članov kongresa je v zadnjih dneh napovedalo, da bodo začeli postopek za odstavitev Mileia, medtem ko je več organizacij in posameznikov ločeno vložilo pritožbe zaradi prevare. Tožilstvo pa trenutno preiskuje, ali se je Milei zapletel v prevaro oz. kršil svoje dolžnosti, ko je hvalil kriptovaluto.

Nekdanja predsednica Argentine Cristina Fernandez de Kirchner, ki je zdaj v opoziciji, je na spletu očitala Mileiu, da je kriptoprevarant.

Na spletu so se pojavili tudi očitki, da je Milei namerno promoviral kriptovaluto, da bi privabil kupce, nato pa ustavil trgovanje zato, da bi zaslužil s prodajo, ko je bila vrednost najvišja. Nekateri so sumili celo, da je Milei vpleten v sam zagon kriptovalute oz. njen razvoj.

Milei očitke zavrača. "Nisem je promoviral, širil sem jo," je v ponedeljek dejal za televizijo TN in pojasnil, da v zadevo ni vpletena država. "Deloval sem v dobri veri," je dodal. Prepričan je tudi, da so ljudje ob nakupu dobro vedeli, kakšne so nevarnosti.

V uradu predsednika so pretekli konec tedna pojasnili, da se je Milei odločil izbrisati objavo, da bi se ognili ugibanjem glede zagona kriptovalute. Zagotovili so, da Milei ni sodeloval pri razvoju kriptovalute. Podrobnosti pa bo preiskal protikorupcijski urad, so dodali.

Ena od nevladnih organizacij, ki Mileiu očita oblikovanje kriminalne organizacije za izvedbo prevare z $LIBRA, ocenjuje, da je okoli 40.000 ljudi imelo izgubo za skupaj več kot štiri milijarde dolarjev.