Nekateri ameriški vladni uslužbenci so na prisilnem dopustu že več kot en mesec. Foto: Reuters
Nekateri ameriški vladni uslužbenci so na prisilnem dopustu že več kot en mesec. Foto: Reuters

Medtem ko se kongres in ameriški predsednik prepirata okrog dogovora, ki bi omogočil odprtje vladnih agencij, Bela hiša pripravlja alternativni načrt, s katerim bi Trump zaobšel ameriški kongres.

"Velika množica tujcev, ki vsak dan nezakonito vstopajo v ZDA, predstavlja neposredno grožnjo za varnost in zaščito našega naroda," je zapisano v osnutku predsedniškega odloka, ki ga je pridobila televizijska mreža CNN. Zato naj bi Trump z odlokom razglasil izredne razmere, kar mu omogočajo ustava in zakoni, vključno z zakonom o nacionalnih izrednih razmerah.

Republikanski predlog dobil manj glasov kot demokratski

Ameriški senat je sicer v četrtek zavrnil tako republikanski kot tudi demokratski predlog za obnovo financiranja nekaterih agencij zvezne vlade, ki zato še naprej ostajajo zaprte. Bistvo Trumpovega predloga, ki ga je malce dodelalo republikansko vodstvo v senatu, je bila odobritev financiranja lastne vlade in začasna zaščita določenih kategorij priseljencev pred pregonom, če mu demokrati odobrijo 5,7 milijarde dolarjev za gradnjo zidu na meji z Mehiko. Denarja za zid demokrati Trumpu ne dajo, saj opozarjajo, da je že sama ideja nemoralna, ob tem pa opozarjajo, da zid ne bo zaustavil nezakonitega priseljevanja in pritoka mamil v ZDA.

Bo Donald Trump obšel status quo z uvedbo izrednih razmer? Foto: Reuters
Bo Donald Trump obšel status quo z uvedbo izrednih razmer? Foto: Reuters

Trump je 22. decembra blokiral financiranje vseh svojih ministrstev in agencij, ki še nimajo potrjenega letošnjega proračuna, zaradi česar je brez mesečne plače ostalo 800.000 ljudi, kmalu pa bodo še brez druge.

Trumpov predlog za odprtje vlade je senat zavrnil s 50 glasovi proti in 47 za, demokratski predlog pa je dobil 52 glasov za in 44 proti. Za uspeh predloga je bilo treba v obeh primerih v senatu zbrati 60 glasov. Demokrati so predlagali le, da se financiranje vlade obnovi vsaj do 8. februarja.

Ameriška vlada še vedno blokirana

Razmerje sil v senatu je 53 proti 47 v korist republikancev in na demokratsko stran jih je prestopilo šest. Ti senatorji menijo tako kot demokrati, da je treba talce ‒ javne delavce ‒ poslati domov in jim dati plače, nato pa se lahko pogajajo o zidu.

Večina za zaplet krivi Trumpa

Trump dvoboj z demokrati sodeč po javnomnenjskih anketah izgublja. Ankete kažejo, da večina Američanov za zaplet krivi Trumpa in republikance, zaradi zaprtja vlade pa 29. januarja ne bo mogel imeti govora o položaju v državi pred obema domovoma kongresa, ker mu je Pelosijeva preklicala povabilo. Trump je po trditvah, da bo našel alternativni prostor za govor, dejal, da govora ne bo, dokler ne bo konca zaprtja vlade.