Po izbruhu pandemije covida-19 je začelo nasilje s strelnim orožjem po ameriških mestih naraščati. Foto: EPA
Po izbruhu pandemije covida-19 je začelo nasilje s strelnim orožjem po ameriških mestih naraščati. Foto: EPA

Predsednik je kongres znova pozval k zaostritvi zakonodaje o strelnem orožju in k povečanju sredstev za policijske agencije po ZDA.

"Na ta težek dan žalujemo skupaj z družinami iz Parklanda, ki se jim je življenje v trenutku postavilo na glavo, ki so morale zakopati globoko pod zemljo dele svojih duš. Moja vlada stoji ob strani tistim, ki si prizadevajo za konec epidemije nasilja s strelnim orožjem," je sporočil Biden.

V strelskem napadu 19-letnika na srednji šoli Marjory Stoneman Douglas v Parklandu pred štirimi leti je bilo ubitih 17 ljudi, 14 dijakov in trije učitelji. Po napadu se je za nekaj časa okrepilo gibanje šolskih otrok proti orožju, ki je pripeljalo do majhnih sprememb glede orožarske zakonodaje na državni ravni na Floridi, vendar bistvenega napredka ni bilo.

Na zvezni ravni spremembe niso mogoče, ker jim republikanci nasprotujejo, ob strani pa jim stoji dovolj demokratov, ki jih je strah negativne kampanje orožarskega lobija.

Po izbruhu pandemije covida-19 je začelo nasilje s strelnim orožjem po ameriških mestih naraščati. Biden je bil pred tednom dni v New Yorku, da predstavi svojo strategijo boja proti nasilju s strelnim orožjem, ki se najbolj tragično izraža s pokoli na ameriških šolah.

Biden je sicer naznanil oziroma vodil prizadevanja za boj proti strelnemu orožju tudi na položaju podpredsednika ZDA, vendar se ni nič spremenilo niti po pokolu predšolskih otrok leta 2012 na srednji šoli Sandy Hook v Newtownu.

Kritiki Bidnu očitajo, da ne izpolnjuje svojih obljub na področju nadzora nad orožjem. Foto: EPA
Kritiki Bidnu očitajo, da ne izpolnjuje svojih obljub na področju nadzora nad orožjem. Foto: EPA

Aktivisti proti orožju nezadovoljni

A nezadovoljni aktivisti pravijo, da Bidnovi pozivi niso dovolj. Igor Volsky, izvršni direktor organizacije Dol z orožjem, Amerika, je po poročanju BBC-ja dejal, da je to, "da vlada ni naredila vsega, kar je v njeni moči, popolnoma nesprejemljivo".

Pred volitvami leta 2020 je Biden obljubljal ostre ukrepe zoper nasilje s strelnim orožjem, od ukinitve imunitete proizvajalcev orožja do prepovedi jurišnih pušk. Volsky je dejal, da je Biden kot kandidat celo "osebno obljubljal" preživelim napade in družinam žrtev, da bo to vprašanje glavna prioriteta njegovega predsednikovanja.

"Razočaran sem. Iskreno, če bi lahko rekel eno stvar predsedniku, bi mu rekel, da mora ukrepati zdaj, preden se zgodi nov Parkland," je dejal David Hogg, eden od mladih, ki so preživeli takratni napad.

Dejal je, da bi Biden lahko izkazal svojo resnost glede tega vprašanja z ustanovitvijo urada za preprečevanje nasilja s strelnim orožjem ali z razglasitvijo izrednih razmer, ob tem pa bi lahko še vedno sprejemal manjše ukrepe, ki ne zahtevajo odobritve kongresa.