Ameriški predsednik je v odzivu na volitve dejal, da so demokrati na torkovih volitvah izgubili najmanj sedežev v predstavniškem domu v zadnjih 40 letih, ko je bil na oblasti demokratski predsednik. Foto: Reuters
Ameriški predsednik je v odzivu na volitve dejal, da so demokrati na torkovih volitvah izgubili najmanj sedežev v predstavniškem domu v zadnjih 40 letih, ko je bil na oblasti demokratski predsednik. Foto: Reuters

Po napovedih bodo republikanci prevzeli nadzor v predstavniškem domu, v katerem so volivci odločali o vseh 435 sedežih, v senatu, v katerem so volivci odločali o 35 od skupno 100 senatorskih mestih, bo tesno. V torek so izbirali tudi 36 guvernerjev in vrsto drugih funkcij ter odločali o več referendumih, med drugim o pravici do splava in ukinitvi suženjstva oz. odpravi kazenskega dela zapornikov.

Po trenutno preštetih glasovnicah bodo imeli republikanci v predstavniškem domu 204 sedeže, demokrati pa 187. Za večino v domu je potrebnih 218 sedežev, do zdaj so imeli demokrati tesno večino z 220 sedeži. Reuters, ki se sklicuje na vzporedne volitve in projekcije, ki jih je zanj pripravil Edison Research, poroča, da so republikanci prevzeli sedem sedežev, ki so jih imeli do zdaj v rokah demokrati. A demokrati se bodo, kot kaže, odrezali bolje, kot so sprva kazale napovedi.

V bitki za senat imajo demokrati trenutno 48 sedežev, republikanci pa prav tako. Do zdaj so imeli v senatu večino demokrati zaradi odločilnega glasu podpredsednice Kamale Harris.

Biden: Ni se pojavil rdeči cunami

Ameriški predsednik Joe Biden je v prvem odzivu na volilne izide dejal, da so volivci poslali "jasno sporočilo, da želijo ohraniti našo demokracijo". Kot je poudaril, vsi izidi še niso znani, a se ni pojavil rdeči cunami, ki so ga napovedovale nekatere javnomnenjske raziskave. Ob tem je dejal, da je pripravljen sodelovati z republikanci. "Ameriški volivci so dali jasno vedeti, tako mislim, da pričakujejo, da so tudi republikanci pripravljeni sodelovati z menoj." Med področji, kjer pričakuje gladko sodelovanje z republikanci, je poudaril Ukrajino. "Na področju zunanje politike upam, da bomo nadaljevali sodelovanje pri spoprijemanju z rusko agresijo v Ukrajini." Jasno je sicer dal vedeti, da ne bo podprl nobenega republikanskega predloga, ki bi lahko povišal inflacijo, in da ne bo odstopil od danih zavez na področju podnebnih sprememb.

Zmaga v predstavniškem domu republikancem omogoča oblikovanje agende v tem domu, napovedali pa so tudi že ustanovitev več preiskovalnih odborov, med drugim o poslovanju Hunterja Bidna na Kitajskem. "Mislim, da si ameriška javnost želi, da gremo naprej in da delamo stvari zanje," je dejal. "Ne morem nadzorovati, kaj bodo počeli. Vse, kar lahko počnem, je, da si prizadevam za boljše življenje Američanov."

Ob tem je dal Biden jasno vedeti, da se bo na volitvah 2024 potegoval za nov mandat, kar naj bi uradno potrdil na začetku prihodnjega leta.

V ZDA po vmesnih volitvah še zmeraj štejejo glasove

Štiri ključne države, v Georgii 6. decembra drugi krog

O večini v senatu bodo odločali izidi v štirih zveznih državah: v Georgii, kjer sta republikanec Herschel Walker in demokrat Raphael Warnorck tako izenačena, da še ni znan zmagovalec. Ker nobeden od kandidatov ni dobil 50 odstotkov, bo 6. decembra drugi krog volitev. V Nevadi je tesno med demokratko Catherine Cortez Masto in republikancem Adamom Laxaltom, v Arizoni sta izenačena Mark Kelly in Blake Masters.

V Wisconsinu je republikanski kandidat Ron Johnson premagal demokrata Mandelo Barnesa, s čimer je osvojil 48. republikanski senatorski stolček.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

Demokrati so dosegli boljši izid, kot so kazale napovedi

Predsednica predstavniškega doma Nancy Pelosi je bila ob objavi prvih delnih izidov previdno optimistična. "Čeprav so številne tekme zelo izenačene in še ni mogoče razglasiti zmagovalca, je jasno, da so se demokratski člani predstavniškega doma in demokratski kandidati zanj po vsej državi odrezali mnogo bolje od napovedi." Sama je na volitvah dobila 19. zaporedni mandat v kongresu.

Republikanski predstavnik v predstavniškem domu Kevin McCarthy je v izjavi dejal, da bodo republikanci prevzeli nadzor v predstavniškem domu. "Naj vam povem, da ko se boste jutri zbudili, bomo imeli večino in Nancy Pelosi bo v manjšini." Kot je dejal, bo njegova stranka "Ameriko popeljala nazaj na pravo pot". McCarthyja je nekdanji predsednik Trump podprl za kandidata za predsednika predstavniškega doma v primeru republikanske zmage. Predsednika predstavniškega doma izvolijo člani doma.

"Prav gotovo to ni republikanski val, to je jasno," je v pogovoru za NBC dejal republikanski senator Lindsey Graham.

Guverner Ron DeSantis, ki ga številni vidijo kot enega glavnih republikanskih kandidatov za prihodnje predsedniške volitve, je slavil zmago na Floridi. Foto: Reuters
Guverner Ron DeSantis, ki ga številni vidijo kot enega glavnih republikanskih kandidatov za prihodnje predsedniške volitve, je slavil zmago na Floridi. Foto: Reuters

Na Floridi zmaga DeSantisa in Rubia

Republikanci slavijo zmago na Floridi, kjer je guverner Ron DeSantis zelo zanesljivo, s prednostjo več kot 20 odstotnih točk, osvojil drugi guvernerski mandat, nov mandat v senatu pa bo imel tudi njegov strankarski kolega Marco Rubio. "Zame se boj šele začenja," je po razglasitvi zmage dejal 44-letni DeSantis, ki se omenja kot eden republikanskih kandidatov za predsedniške volitve 2024. Nekdanji predsednik Donald Trump, ki prav tako živi na Floridi in ki namiguje, da bi se lahko znova potegoval za vstop v Belo hišo, je danes DeSantisovim ambicijam do predsedniške kandidature ostro nasprotoval. "Mislim, da bi naredil napako. Mislim, da volilna baza tega ne bi želela," je dejal.

Potem ko na torkovih volitvah sredi predsedniškega mandata v ZDA ni prišlo do napovedanega republikanskega vala, v stranki rastejo napetosti med bivšim predsednikom Donaldom Trumpom in drugimi. Trump naj bi za polomijo v Pensilvaniji krivil celo svojo soprogo in nekdanjo prvo damo Melanio Trump. Novinarka New York Timesa Maggie Haberman je tvitnila, da Trump po njenih virih za svoje odločitve krivi Melanio. "Še posebej besen je zaradi Oza in krivi vse, ki so mu ga priporočili, vključno z ženo."

Besni so tudi na republikancem naklonjeni televiziji Fox News, kjer komentatorji zdaj brez strahu ponavljajo to, kar je bilo znano vsem. Namreč, da je Trump izbral in podpiral kandidate, ki niso bili izvoljivi zunaj zveznih držav, ki niso povsem republikanske.

Demokrati zmagali v eni ključnih držav – Pensilvaniji

V Pensilvaniji, eni ključnih držav, ki odloča o senatni večini, je demokrat John Fetterman premagal republikanca Mehmeta Oza, prav tako pa so demokrati ohranili guvernerski stolček. Josh Shapiro je osvojil guvernerski položaj in premagal Douga Mastriana.

Tesno je tudi v Georgii, kjer se za senatni stolček potegujeta demokrat Raphael Warnock in republikanec Herschel Walker. V guvernerski bitki v Georgii je republikanec Brian Kemp premagal demokratko Stacey Abrams, ki tako ni osvojila novega mandata.

Foto: Reuters
Foto: Reuters

V še eni od odločilnih držav, New Hampshiru, je demokratka Maggie Hassan dobila nov mandat v senatu proti Donu Bolducu. Demokrati so zmagali tudi v Washingtonu, medtem ko je v Ohiu slavil zmago republikanski senator JD Vance, republikanski kandidati pa so zmagali tudi v nepričakovanih tesnih bitkah v Severni Karolini in Iowi, poroča BBC.

V zvezni državi New York, kjer so republikanci na volitvah za guvernerja nazadnje zmagali pred 20 leti, je demokratska guvernerka Kathy Hochul ubranila položaj pred republikanskim izzivalcem Leejem Zeldinom, ki je v ospredje svoje volilne kampanje postavljal boj proti kriminalu.

V Massachusettsu je demokratka Maura Healey postala prva istospolno usmerjena guvernerka v ZDA, hkrati je tudi prva ženska, ki je guvernerka v tej zvezni državi, dobila je več glasov od republikanca Geoffa Diehla.

Med odmevnejšimi izvolitvami so izvolitev nekdanje tiskovne predstavnice Bele hiše v času Donalda Trumpa Sarah Huckabee Sanders, ki je postala prva guvernerka v Arkansasu, v Marylandu pa je demokrat Wes Moore postal prvi temnopolti guverner te zvezne države.

Republikanci, na fotografiji štab voditelja republikancev v predstavniškem domu Kevina McCarthyja, že slavijo zmago. Foto: Reuters
Republikanci, na fotografiji štab voditelja republikancev v predstavniškem domu Kevina McCarthyja, že slavijo zmago. Foto: Reuters

Referendumi: v Vermontu, Michiganu in Kaliforniji podpora pravici do splava

V Kaliforniji, Kentuckyju, Kansasu, Michiganu, Montani in Vermontu so potekali tudi referendumi o pravici do splava, potem ko je vrhovno sodišče ZDA poleti ukinilo ustavno zagotovljeno pravico do splava po vsem ozemlju ZDA in odločitev o tem prepustilo posameznim zveznim državam. Izidi kažejo, da so v Vermontu, Michiganu in Kaliforniji volivci podprli pravico do splava.

Pomembno zmago pa so zagovorniki pravice do splava dosegli v konservativnem, trdno republikanskem Kentuckyju, kjer so volivci zavrnili ustavno dopolnilo o prepovedi splava, katerega cilj je bilo preprečiti kakršno koli zaščito te pravice. Dopolnilo bi namreč onemogočilo izpodbijanje prepovedi na ravni zvezne države, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V tej državi so takoj po omenjeni odločitvi vrhovnega sodišča namreč sprejeli zakon o prepovedi splava. Nato je več organizacij sprožilo pravne postopke za njegovo razveljavitev.
Da bi blokirali ta pravna sredstva, so nasprotniki splava predlagali spremembo ustave zvezne države tako, da bi zapisali, da ne "ščiti" pravice do splava. O tem ustavnem dopolnilu so nato v torek odločali na referendumu. Če bi dopolnilo sprejeli, bi takoj ustavili sodne postopke, zaščitili pa bi veljavno zakonodajo, ki ne predvideva izjeme v primeru posilstva ali incesta.

Toda 52 odstotkov volivcev je dopolnilo zavrnilo. "To je pomembna zmaga, ki postavlja temelje za prihodnji napredek," je ocenil Guttmacherjev inštitut, ki zagovarja pravico do splava in kontracepcije po vsem svetu.

"Po vsej državi smo videli jasno zavračanje odločitve vrhovnega sodišča," pa je v odzivu na izide referendumov dejala Nancy Northup, predsednica Centra za reproduktivne pravice, ki zagovarja pravico do splava. Ocenila je, da so se volivci močno mobilizirali, da povrnejo pravico, ki jim jo je vzelo vrhovno sodišče. "Ne želijo, da bi politiki nadzorovali njihova telesa in njihovo prihodnost," je dodala.

Rezultat referenduma pa še vedno ni znan v Montani, kjer skušajo s predlogom zakona dati zarodkom pravni status osebe. Po poročanju ameriških medijev se zdi, da so predlog zavrnili.