Deborah Birx je v nedeljo gostovala na seriji najbolj gledanih televizijskih oddaj v ZDA, pri čemer se je ognila neposrednim kritikam izjavam predsednika Donalda Trumpa, ki se je zapletel v polom s čistili in UV-svetlobo, kar je sprožilo val ogorčenja v javnosti in tudi svaril, zatem pa krog obtoževanj in Trumpovim izmikanj medijem, da niso razumeli njegovega sarkazma.
"Moti me, da je to še vedno del novic, ker mislim, da zaradi tega ne vidimo širše slike, kaj je treba narediti, da se Američani zaščitimo drug za drugega. Kot znanstvenico in javno zdravstveno uradnico ter raziskovalko me kdaj zaskrbi, da ne podamo Američanov pravih informacij, ker se še kar vračamo k nečemu, kar se je zgodilo v četrtek zvečer," je povedala Birxova za CNN-ovo oddajo State of the Union.
"Družbeno oddaljevanje z nami skozi poletje"
V pogovoru za NBC News je Birxova komentirala izjavo podpredsednika ZDA Mika Pencea, da so ZDA v večini že pustile pandemijo za seboj: "Upadajoči trend okužb in smrtnih primerov v nekaterih mestih, kot sta Houston in Detroit, dajeta veliko upanje." A sočasno je glavna koordinatorka Bele hiše za odziv na pandemijo posvarila javnost: "Ukrepi za družbeno oddaljevanje bodo z nami celo poletje."
Dolgoletna vodja urada ZDA za spopadanje s pandemijo HIV/aids je dejala, da država potrebuje inovativni preboj pri testiranju, kar bi pripomoglo o odpiranju in zagonu gospodarstva ter vsakdanjega življenja. Zlasti je poudarila testiranje na protitelesa, s čimer bi potrjevali, kdo vse je že prebolel novi koronavirus, a pri tem ni kazal nobenih bolezenskih znakov, s čimer bi natančneje spoznali vzorce in obseg širjenja.
Guverner Kalifornije Gavin Newsom je medtem sporočil, da bodo v zvezni državi poostrili okrepili nadzor nad uveljavljanjem omejitev, saj so preko konca tedna ob lepem vremenu množice napolnile kalifornijske plaže.
Skoraj milijon okuženih, več kot 50 tisoč žrtev
ZDA ima sicer po štetju medicinske univerze Johnsa Hopkinsa tretjino vseh potrjenih okužb na svetu: do ponedeljka popoldne so Američani našteli 979.000 primerov okužbe s SARS-CoV-2, pri čemer so izvedli 5,4 milijona testov. V ZDA je tudi umrlo največ ljudi, obolelih s covidom-19: 55.563, daleč najhuje je prizadeta zvezna država New York s 17.515 žrtvami pandemije.
Še pet držav sprostilo omejitve
S ponedeljkom se kljub temu začenjata bolj vsakdanje življenje in gospodarski tok v novih zveznih državah. Omejitve so sprostili Colorado, Misisipi, Minesota, Montana in Tennessee, ki so se pridružili Georgii, Oklahomi, Aljaski in Južni Karolini. V preteklih tednih so stroge omejitve in ustavitev gospodarske dejavnosti ter zapoved zadrževanja na domu uvedli v 42 od 50 zveznih državah.
Ohio in Texas predstavila načrt za dvig ukrepov
Načrt za vnovični zagon gospodarstva, ki ga bodo začeli izvajati 1. maja, je opisal tudi guverner Ohia Mike DeWine. Sprva bodo omogočili nenujne operacijske posege v bolnišnicah, ki ne zahtevajo prenočitve. Tri dni zatem bodo odprli proizvodnji, distribucijski in gradbeni sektor, 12. maja pa tudi storitve. Še zmeraj bodo ljudje morali vzdrževati medosebno razdaljo in nositi maske.
Teksaški guverner Greg Abbott je napovedal, da bodo v petek preklicali ukaz #ostanidoma in začeli odpirati gospodarstvo. Začeli bodo z odprtjem restavracij in trgovin, pri čemer bodo vstop omejili na četrtino uradne kapacitete objekta.
Osem držav ni imelo ukaza #ostanidoma
Brez guvernerjevega ukaza, da naj ostanejo doma in zaprejo nenujne gospodarske dejavnosti, so bili v zveznih državah Arkansas, Iowa, Nebraska, Severna Dakota, Oklahoma, Južna Dakota, Utah in Wyoming. Zdravstveni strokovnjaki opozarjajo na grožnjo dodatnega pospeška pandemije, zlasti ker so na državni ravni največ novih primerov odkrili v petek, v številnih manjših državah pa sta vprašljiva obseg in dostopnost testiranj.
10-odstotni padec BDP-ja v drugem četrtletju
A gospodarske posledice pandemije so hude: izgubljeno je bilo vsako šesto delovno mesto. Če je bila še v začetku februarja brezposlenost v ZDA zgodovinska nizka, je zdaj brez dela ostalo rekordnih 26,5 milijona Američanov. Kongresni odbor za proračun je napovedal, da se bo BDP države v samo drugem četrtletju skrčil kar za 10 odstotkov.
Gospodarski svetovalec Bele hiše Kevin Hasset je v nedeljskem poročilu za medije napovedal, da se v aprilu napoveduje 16-odstotna stopnja brezposelnosti v ZDA. "Mislim, da bo naslednjih nekaj mesecev grozno. Videli boste tako grozljive številke, ki jih doslej še niste," je bil slikovit Hasset, ki ni ovinkaril, da gre za največji statistični padec BDP-ja in rast brezposelnosti v tako kratkem času v zgodovini ZDA.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje